Знаменитости отварят очите на хората, че имунизациите спасяват милиони животи по света

През 1956 г. Елвис Пресли прави едно от най-забележителните си изпълнения. Имунизира се пред телевизионните камери с току-що одобрената ваксина срещу детски паралич.

Преди шоуто на Ед Съливан рок легендата запретва ръкав пред двама от шефовете на нюйоркската здравна служба и самоотвержено подава ръка, за да му забият иглата. След това грабва китарата и изнася паметен концерт.

По това време острата вирусна инфекция полиомиелит, която удря централната нервна система, вече от години коси хиляди хора по света, включително в България. Епидемията поваля предимно деца, много от оцелелите остават сакати за цял живот. Сред тях е президентът на САЩ Франклин

Рузвелт, който

се заразява

39-годишен и

завършва живота

си в инвалидна количка

Миа Фароу също прекарва болестта, но се оправя. Макар че не осакатява, Робърт Редфорд до днес е с увредено здраве от нея.

През 1955-а, година преди акцията на Елвис, американският имунолог Джонас Солк обявява, че е създал ваксина срещу детски паралич, и публично бие инжекцията на себе си и децата си. Въпреки опасенията на родители и критиките на някои лекари примерът му има ефект – милиони деца от най-уязвимата група (5 до 10 г.) са имунизирани.  Шефката на нюйоркската комисия по здравеопазване Лиона Баумгартнър държи ръката на Елвис Пресли, докато заместникът й д-р Харолд Фурст го ваксинира срещу детски паралич.

Шефката на нюйоркската комисия по здравеопазване Лиона Баумгартнър държи ръката на Елвис Пресли, докато заместникът й д-р Харолд Фурст го ваксинира срещу детски паралич.

Но тийнейджърите смятат, че не са в опасност, и масово се дърпат от ваксинация. Здравните власти решават да ги агитират чрез идоли от шоубизнеса. “Хей, хлапета, ще ви кажа нещо за 30 секунди.

Аз съм Елвис

Пресли. Ако

смятате, че

детският паралич

е победен, слушайте ме:

Борбата с него днес е също толкова трудна, колкото винаги е била”, обръща се Краля към юношите. Филмовите легенди Мики Руни и Кларк Гейбъл също призовават за имунизиране.

Включва се и Мики Маус. Джуди Гарланд участва в “Походът на дамите”, обикаля от врата на врата и събира пари в помощ на кампанията. Резултатът е удивителен – между 1955 и 1960 г. случаите на полиомиелит в САЩ намаляват с 90 процента.

“Урокът от тази история е, че агитацията с известни личности действа дори и върху трудни за убеждение социални групи”, казва историкът Стивън Моудсли.

През 1958 г.

Елвис повтаря

изпълнението,

като публично си прави серия ваксини срещу коремен тиф, тетанус и азиатски грип. “Антиваксърите” сигурно ще кажат, че заради тях рокидолът е починал без време. Но истината е, че ваксините са спасили милиони и дори милиарди животи по цял свят.

През годините примера на Краля следват и други знаменитости. Актьорите Аманда Пийт и Сет Макфарлън се обявяват решително срещу отричането на имунизациите против коклюш и шарка. Салма Хайек води кампанията на УНИЦЕФ за ваксиниране на майки и деца срещу смъртоносния тетанус. През 80-те г. известният автор на детския шедьовър “Матилда”

Роалд Дал

се включва в

движението за

защита срещу морбили,

заушка и рубеола, след като дъщеричката му умира от дребна шарка.

Опонентите начело с д-р Андрю Уейкфийлд са яростни – инжекцията МПР предизвиква аутизъм. Te също ползват звезди за въздействие. Сред тях са актрисата Джени Маккарти (която твърди, че синът ѝ от 2-годишен е аутист заради ваксината), бившият ѝ приятел Джим Кери, ХИВ позитивният Чарли Шийн, Алиша Силвърстоун, Робърт де Ниро.

Атаките срещу имунизациите, включително и сегашната от коронавирус, датират от столетия по медицински, религиозни, етичен, политически причини.

Противниците

вадят богат

арсенал теории

– от факта, че се инжектират вируси, макар и омаломощени, до настъпление срещу личните свободи.

Още през XIX век серумът срещу тогавашния бич - вариола, масово се заклеймява, че използва лезии от преболедували едра шарка крави. Между другото думата “ваксина” идва от латинската vacca – която означава крава.

За да се победи вирусът, 65-70% от населението трябва да се ваксинират, казват от института “Джонс Хопкинс”. Но съпротивата е сериозна. От години някои не имунизират децата си, разчитайки на колективния имунитет, но той по някое време отслабва.

Отказът от ваксини

е причина

периодично тук и

там да избухват

епидемии

от забравени вече болести като морбили, рубеола, туберкулоза и дори вариола, полиомиелит и бубонна чума.

Днес властите отново минават към агитация чрез знаменитости и личния им пример. Но сега наблягат повече на политиците. Бившите американски президенти Барак Обама, Джордж Буш и Бил Клинтън обявиха, че ще си сложат инжекции пред камера. Вицепрезидентът Майк Пенс и съпругата му вече го направиха с коментара: “Не боли!” Това е пробив в лагера на Тръмп, който шикалкави по въпроса и негласно води редиците на отричащите ваксината.

Новоизбраният лидер на САЩ Джо Байдън, вицето му Камала Харис и съпругът ѝ също ще дадат пример. Пред публика се имунизираха израелският премиер Бенямин Нетаняху, здравният му министър Юли Еделщайн, шефът на американското здравеопазване Джеръм Адамс.  Бенямин Нетаняху - бивш генерал, бе сред първите държавни лидери, ваксинирали се зрелищно срещу COVID-19.

Бенямин Нетаняху - бивш генерал, бе сред първите държавни лидери, ваксинирали се зрелищно срещу COVID-19.

С показно ваксиниране или подкрепа на кампанията

се ангажират

певицата Лулу,

вокалистът на

“Ху” Роджър

Долтри, Ким

Кардашиан,

ирландската рок легенда Боб Гелдоф, Рони Уд от “Стоунс”. Прекаралите COVID-19 Том Ханкс и съпругата му Рита дадоха кръв за разработването на ваксина. Ричард Шиф от сериала “Добрият доктор” подробно разказа в сайта си как е страдал от коронавируса и подкрепи мерките за ликвидирането му.

Известният уебсайт The Verge обяви наскоро кои известни хора с влияние трябва да станат лице на кампанията. Голяма тежест, че ваксината е безопасна, би имала публичната имунизация на Елизабет II, защото е кралица и е отговорна; Гуинет Полтроу, тъй като по принцип е срещу ваксинациите и противниците им ѝ вярват; Опра Уинфри с огромното си медийно влияние; Тейлър Суифт с популярността си сред младежите.

Всъщност не звездите, а изследователите и медиците са тези, които не само правят пробиви в лечението на смъртоносни болести, но и рискуват да изпробват върху себе си дали са безопасни. Джонас Солк бие ваксината срещу детски паралич първо на себе си и децата си. В началото на ХХ век Джеси

Лейзиър се

самозаразява

с жълта треска

от комари,

за да докаже, че те пренасят болестта, и умира на 34 г. Преди него перуанецът Даниел Kарион също загива, търсейки лек против ужасната болест перуанска брадавица. А откривателят на ваксината срещу холера - руският евреин Владимир Хавкин, публично се имунизира в страдащата от холера Индия, за да покаже, че инжекцията не убива, а помага.

Зигмунд Фройд става наркоман, изследвайки въздействието на кокаина. Д-р Вернер Форсман първи прокарва катетър до сърцето си. В по-нови времена французинът д-р Даниел Загури изпробва на себе си лекарство срещу СПИН.

В един идеален свят хората биха слушали какво им казват специалистите. Но светът не е съвършен и видни “инфлуенсъри” без медицински познания често имат по-голямо влияние от лекарите особено ако са известни и успели, пише “Дейли мейл”. Народът си казва, че щом те рискуват здравето и живота си, значи страшно няма. Затова днес ни трябва нов Елвис, и то не един.