Обмисля се възможност от следващата седмица личните лекари да могат да издават електронно направление за PCR тест. Това каза пред журналисти министърът на здравеопазването Костадин Ангелов. По думите му, очаква се до края на тази седмица да се извърши техническото тестване на тази възможност, предава БТА.
С експерти от Националния център по заразни и паразитни болести е било обсъдено дали антигенните тестове могат да заместят PCR тестването, но от Центъра не са дали еднозначен отговор дали резултатите от антигенните тестове са достатъчни, за да се постави човек под карантина.
Столичната регионална здравна инспекция /СРЗИ/ прави епидемиологичното проучване и каквото кажат те, считам, че Народното събрание трябва да се съобрази с препоръките им, каза министър Ангелов в отговор на въпрос дали депутатите трябва да преустановят работата си заради повишения брой на заразени с COVID-19.
По данни на СРЗИ в София няма недостиг на легла и забавяне на пациенти, каза още министър Ангелов. Той изрази надежда работата да продължи по този начин и призова, "ако има данни за друго, да се сигнализира".
В мобилни пунктове пред големите държавни болници ще могат да се правят бързи антигенни тестове за COVID-19, каза още здравният министър. В процес на договаряне са бързите тестове, уточни той.
В пунктовете ще има лекар, медицинска сестра или друг персонал, какъвто болницата може да осигури. Целта е на максимално много хора да се направят бързи тестове, като най-правилното е тестове да се правят на хора със симптоми, допълни министър Ангелов. В мобилните пунктове ще може да отиде всеки, който прецени, че има нужда.
Очаква се мобилните пунктове да бъдат разкрити до 6 ноември.
От днес се предвижда 20 служители на Националния център по обществено здраве и анализи да подпомогнат работата на Столичната регионална здравна инспекция. Министър Ангелов очаква справка за случаите на регистрираните 51 починали за последното денонощие, за да се установи кога са публикувани данните за тях в системата и дали те са наистина са починали в последните 24 часа.
По-късно днес министър Ангелов ще посети Бургас.
Коментари