Децата на разведени родители са по-склонни да лъжат и да изневеряват, тъй като са били изложени на манипулативно поведение от ранна възраст, сочи изследване.

Специалисти помолиха 739 деца на възраст между 5 и 6 години да подхвърлят стотинка, която от едната страна е бяла, а от другата черна, в пространство, закрито със завеса. На всеки малчуган е обяснено, че ако се падне бялата страна, ще получат десерт за награда, но ако се обърне с черната, няма да вземат нищо, предаде "Дейли мейл".

Експертите откриват, че 56% от децата на разведени родители лъжат за крайния резултат - в сравнение с 32% от тези, чиито родители са заедно.

Авторите на изследването пишат: "Децата на разведени по-често са изложени на манипулативно поведение от страна на единия родител спрямо другия и решават, че лъжата е приемлива, ако служи за подпомагане на интересите им".

"Освен това тези деца по-често се чувстват наранени и виновни за раздялата на родителите си и лъжата им помага да избягат от горчивината и реалността към не толкова болезнен въображаем свят".

"Също така те се чувстват така сякаш заслужават компенсация за своите несгоди, също като десерта в експеримента".

Според доклада от изследването консултациите с психолог помагат на децата на разведени да станат малко по-честни, докато този тип срещи със специалист не повлияват на малчуганите, чиито родители са заедно.

Разговорите с експерт могат да възобновят самочувствието на малките, както и да намалят страха им от изоставяне.