Здравната каса да поеме лечението на всички редки болести при децата, без значение дали те са включени в списъка й. Тази промяна е разписана в проект за наредба, публикувана за обществено обсъждане. В нея се регламентират и всички функции на фонда за деца, които от 1 април се поемат от касата.
Поради малкия брой на тези пациенти специфичните методи на лечение на редките болести не са включени в пакета услуги по линия на задължителното осигуряване. “С промяната се гарантира правото на деца с редки заболявания да получат заплащане за своето лечение, независимо че то не е обхванато от други механизми на здравната система”, пише в мотивите министърът Кирил Ананиев.
Освен това след одобрение държавата ще плаща на децата и всички необходими медицински изделия, апарати и уреди за индивидуална употреба и диетични храни.
За пациентите над 18 г. е предвидено да се плаща лечение в чужбина, ако е по методи, които не се прилагат у нас, но биха им помогнали. Така пациент няма да бъде оставен без лечение само защото тук не е развит метод, известен в световната медицина.
И за децата, и за болните над 18 г. е предвидена възможност да се плаща на чужди лекари за диагностика, лечение и извършване на присаждания. Така болните ще бъдат лекувани тук, без да им се палага трудно пътуване и престой в чужбина. Това би повишило и капацитета на нашата система.
При лечение на деца в чужбина освен за престой, транспорт и устен превод ще се плащат и до 3 контролни прегледа. Възрастните пациенти обаче няма да вземат пари за придружител. Освен това те ще трябва сами да търсят оферти и да ги прилагат към документите, с които кандидатстват за лечение навън. Ще се иска мнение само на един специалист, който да каже нужно ли е то.
За присаждания може да се поемат разходи по намиране на донор, включително неродствен, изследвания, вземането на органа/стволовите клетки, пренасянето им, лекарства и др.
От април документите за кандидатстване за лечение в чужбина ще се подават в регионалните здравни каси или в централната. Решенито за финансиране ще се взима от комисии - една за деца и една за възрастни. За децата ще се търси мнението и на двама външни експерти. При разногласие в становищата им шефът на касата ще може да изиска мнение от 3-и специалист или ще се свиква консилиум.
Коментари