Уникална раменна протеза за жена, загубила ръката си при катастрофа, създаде професорът по биомеханика и протезиране Евгени Дюкенджиев в Горна Оряховица.

Служителката в общинската администрация в Лясковец Румяна Г. пострада тежко при кърваво меле с автобус на 22 декември 2016 г. Тогава жената, заедно с още 37 лясковски общинари, пътуваха към Вършец за обмяна на опит. На главния път София-Варна край с. Микре проследва челен удар между кола и автобуса. Загинаха трима, а Румяна бе най-тежко ранена. При инцидента тя е влачена по пътното платно под обърнатия рейс и така се стига до тотална ампутация на дясната ръка. Жената бе лекувана в университетската болница в Плевен дълго време. Раната е силно замърсена от асфалт, почва и стъкла и състоянието й бе критично. Претърпява няколко операции и единственото решение за нея е поставянето на протеза. Такава никой друг специалист не се наема да направи.

Така Румяна попада в лабораторията за атипично протезиране при проф.Дюкенджиев. В екип със съпругата си доц.Татяна Дюкенджиева от техническия университет в Рига, успяват да намерят решение за проблема й. Изработват атипична раменна протеза с осигурено отваряне и затваряне на механичната китка.

"Пациентката е обучена да ползва протезата и в един непродължителен период на адаптация ще може максимално да използва манипулативните възможности на протезата в пълен обем. От биомеханична гледна точка е консервирана сколиозната деформация на гръбначния стълб с възстановяване на балансното тегло на ампутирания крайник чрез теглото на протезата", обяснява проф.Дюкенджиев.

Според него този случай дава надежда за нормален живот на много други, пострадали при катастрофи.Войната по пътищата у нас превръща стотици българи в инвалиди, които попадат в социална изолация.

Само преди няколко месеца професорът създаде протезен комплект - чудо за 9-годишната Еля от Разград, родена без ръце и крака.