Задава се взрив на смъртоносна турекулоза в Северна Корея, защото Световният фонд за борба с болестта спря помощта си за страната. Стотици хиляди болни корейци остават без лекарства срещу устойчивия на антибиотици щам на бацила. Надвисналата катастрофа неминуемо ще засегне и съседните Китай и Южна Корея, предупреждава авторитетното медицинско списание "Лансет".

Решението на Световния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария да спре да плаща за лечението на болни в Северна Корея и да се оттегли от страната бе обявено през март и влезе в сила на 1 юли. То бе обосновано с "липса на възможност да се проследи дали отпусканите средства се харчат целесъобразно".

Докато целият свят бе фиксиран върху ядрените заплахи на Пхенян, най-големият бактериален убиец на хора в света продължи да заразява по 110 000 души годишно в комунистическата страна и да убива десетки хиляди.

Като се изключи Екваториална Африка, Северна Корея е с най-много болни от туберкулоза в света. Там всяка година над 4000 души са лекувани срещу устойчиви на антибиотиците щамове на бацила. Лекуват се и 7000 деца, а още 16 000 са включени в програми за превенция.

Решението на фонда шокира медицинската общност. В отворено писмо до "Лансет" лекари от Харвард пишат, че устойчивите бацили неминуемо ще се разпространят извън Северна Корея и че "справянето с тях ще отнеме десетилетия". Според лекарите с решението си "фондът премина отвъд етичните норми на световната медицинска общност, които изискват да се бориш със страданието и смъртта, причинени от болести, без значение какъв е политическият режим в засегнатата страна".

"Това е предателство с катастрофални последици за народа на КНДР", завършва писмото.

Парите за фонда се набират от 38 страни, сред които е и Южна Корея. Най-голям донор са САЩ с 1,35 млрд. долара за тази година. За последните 8 г. фондът е похарчил 70 млн. долара за борба с туберкулозата в Северна Корея. С тях са лекувани 760 000 души и почти 600 000 са били излекувани. Лечението на заразените с устойчив на антибиотици щам на туберкулозата отнема две и повече години. През първите 6 месеца се поставят инжекции всеки ден и се предписват общо 14 000 хапчета.