На читателския въпрос отговаря д-р Калина Кръстева, специалист по образна диагностика, ДКЦ “Александровска”

 

Мамографията е образен метод, при който при ниска доза рентгеново лъчение се визуализират тъканите на млечната жлеза. Методът е признат в света като най-добър вариант за ранна диагностика на рака на млечната жлеза. Предимството на мамографията е във високата разделителна способност да се визуализират малки патологични находки.

Мамография

се препоръчва

при жени над

40-годишна

възраст,

които приемат хормони, с фамилна обремененост, при кръвениста секреция от мамилата.

Ехографията на млечната жлеза е неинвазивен и напълно безопасен метод за диагностика на промените в структурата на жлезата. Тя не измества значението на мамографията, а само

допълва

възможностите

за профилактика

на рака на гърдата, както и в случаите, когато гърдите не могат да се видят чрез мамография поради много плътна и фиброзна тъкан или наличие на импланти.

Ехографията се провежда редовно при: висок риск от карцином на гърдата поради фамилна обремененост, силиконови импланти, при бременни, където мамографията е противопоказна. Решението кое от двете изследвания е по-подходящо за всеки конкретен случай се взема от лекаря. Ехографията е препоръчителна при млади жени до 35-годишна възраст. Ехографските профилактични прегледи е желателно да започнат около 30-годишна възраст, а мамографските след 45-50 години, като се провеждат по веднъж на 2 години.