Търсят пари в следващите 3 дни, тогава ще е ясна съдбата на социалния министър

Хората с най-тежка инвалидност да получават от държавата по 765 лева месечно помощ за личен асистент.

Става дума за около 10 хил. души, чиито увреждания са 90 и повече процента. Таванът на сумата е една минимална работна заплата и половина, а помощта ще варира в зависимост от индивидуалните нужди на болния човек от чужда помощ.

Около този вариант в проекта на закон за личната помощ текат усилени разговори от вчера. Проекта написа омбудсманът Мая Манолова заедно с майките на деца с увреждания.

Идеята е всеки да мине през индивидуална оценка, за да се изчисли на колко часа помощ има право. Сметките показват, че само за тези 10 хил. души ще са нужни около 92 млн. лв.

В момента общо 80 хил. са българите с нужда от лична помощ, от тях 3 хил. са настанени в институции, а 10 хил. са с най-тежки увреждания. Така остават 67 хил., които ще получават под тавана от 765 лв.

Ставката на час

за личната

помощ ще

е 4,50 лева

Всеки обаче ще има право да избере дали да продължи да получава 90 лв. от държавата, или да се освидетелства през новия закон. Социалната пенсия - 120,98 лв. в момента, няма да се пипа.

В петък социалният министър Бисер Петков трябваше да представи на майките точните разчети по закона за личната помощ. Експертите обаче не са готови със сметките, защото не се знае отсега кой от колко часа помощ на ден има нужда. Това стана ясно след срещата на Петков с протестиращи майки и омбудсманката. Те се договориха в следващите 3 дни търсенето на пари да продължи, а във вторник, когато е свикан съветът за хората с увреждания, да бъде представен пълният проект “Манолова”.

Сега няма никаква разлика - дават се по 90 лв. независимо дали лицето е в будна кома, неподвижно, или става дума за човек, който работи, но има трудности с придвижването, обясни Манолова.

Национално представителните организации на хората с увреждания обаче

не подкрепят

закона,

защото за тях не е справедлив. “Това, което е обявено досега, изкривява идеята за личната помощ, свеждайки я до форма на подкрепа на семействата. Водещото там е финансовият аргумент, който е несъстоятелен, когато става въпрос за права и човешки живот”, каза председателят на Центъра за независим живот Капка Панайотова. В министерството вчера се обсъждаше и проектът за новия Закон за хората с увреждания, който също предизвиква спорове.