Силният стрес вече не е само психически проблем, тъй като бе доказано, че скъсява живота, предаде Ройтерс. Учени от Калифорнийския университет са открили, че страдащите от постравматичен стрес стареят по-бързо. Изводът им се основава на 64 иследвания за връзката на травматичните преживявания с болестите и ранната смърт. При 6 изследвания е установено, че след тежко преживяване човек има по-къси теломери на клетките си, отколкото е нормално за неговата възраст.

Теломерите са предпазни накрайници на хромозомите на ДНК. След всяко деление на клетката те се скъсяват, така че по тях биологичната възраст може да се измери доста точно.

При преживелите стрес са налице и други индикатори за влошено здраве и преждевременно стареене - по-големи и силни възпаления, както и болести, характерни за старческата възраст, като диабет, язви, сърдечна недостатъчност и деменция.

Посттравматичният стрес е тежко състояние след военни действия, пътни катастрофи, сексуално насилие, продължително малтретиране или природно бедствие. Смята се, че 3% от мъжете и 2% от жените са били жертви на такъв стрес. Медицината вече знае, че той води до хронична депресия, безсъние, избухливост и злоупотреба с лекарства. Сега за пръв път стресът се свързва с ускореното стареене. Ето защо според учените той трябва да бъде класифициран като физиологична, а не само психична болест.