Английски учени създадоха материал, който регенерира зъбния емайл. С него се избягват кариесите и се премахва болезнената чувствителност на зъбите, съобщи Прес асосиейшън, като се позова на публикация в сп. "Нейчър".

Емайлът е най-външният покриващ слой на зъбите. Той е най-здравата тъкан в човешкото тяло - издържа на много високи температури и на киселинни храни и напитки, оставайки непокътнат с десетилетия.

Но за разлика от другите телесни тъкани, ако се пробие или изхаби, емайлът не може да прорасне отново. Това води до зъбобол и загуба на зъби при над 50% от човечеството.

Учени от лондонския университет "Куин Мери" обявиха, че са разработили минерализиращ материал, с който могат да се изграждат както емайлът на зъбите, така и други човешки кости.

"Много сме развълнувани, тъй като методът е прост и има многобройни приложения. С него се отварят нови възможности за възстановяване на зъбите", казва проф. Алваро Мата от екипа. "Ето например, можем да направим устойчива на киселини лепенка, която да прикрепим към зъба и тя да го минерализират. Заедно с това лепенката затваря денталните тобули (микроскопични каналчета) и така зъбът вече не е свръхчувствителен към топло, студено, сладко и пр."

Ключовото откритие на екипа е един белтък, който дава старт, контролира и насочва процеса на зъбната кристализация по същия начин, по който емайлът кристализира при естественото порастване на зъбите.