Ротавирусите могат да се предават със седмици чрез замърсени повърхности, каза пред журналисти проф. Боряна Слънчева, национален консултант по неонатология.
Ротавирусът оцелява върху човешките ръце 4 часа, а по неживи повърхности - до 10 дни. Най-дълго живее върху непорести повърхности, в хладна среда с ниска влажност. Вирусът е жив по плодове и зеленчуци около 1 месец, предаде БТА.
Фекално-оралният път е най-честият начин за предаване на вируса, като то може да продължи след като симптомите изчезнат. Инкубационният период на ротавирусната инфекция е средно 3 дни. Началото е внезапно с бързо обезводняване. При 30% от децата има и инфекция на горните дихателни пътища. Болестта минава за 3-4 дни. Най-често се разболяват деца на 6-12 месеца. До 40% от българските деца до 5-годишна възраст са преболедували ротавирусни инфекции.
За недоносени деца има изключително висок риск от зарази особено с ротавируси. При тях задължително трябва да се приложи ротавирусна ваксина, допълни проф. Слънчева. В България тази имунизация не е включена в задължителния имунизационен календар. След инфектирането тези деца много трудно се захранват, изостават в наддаването на тегло, възможна е появата на вторична лактозна непоносимост. При тежка инфекция може да се появи и диабет тип 2, каза още проф. Слънчева.
Ротавирусните инфекции се появяват и през лятото, но пикът им е през пролетта. Има ги и като болнични инфекции.
Ротавирусният гастроентерит може да бъде изключително тежък и да налага хоспитализация. Липсата на рехидратираща терапия води до относително високо ниво на смъртност в развиващите се страни в сравнение с развитите.
Коментари