10-15 процента от двойките в репродуктивна възраст имат затруднения при зачеването, каза Христина Христова, съветник на вицепремиера Валери Симеонов. На форума "Причини за нарушаване на репродуктивните функции при младите хора и пътища за преодоляването им" тя прочете поздравителен адрес към форума от негово име.

Конференцията е организирана от КНСБ , Комисията за равнопоставеността, семейството, жените и децата към синдиката и Ротари клуб "Възраждане".

Христова очерта негативни тенденции като отлагане на раждането, ранно раждане при ромите, дори в детска възраст, висок показател на абортите, които са половината от броя на ражданията.

Зам.-социалният министър д-р Султанка Петрова отбеляза, че демографската ситуация в България е тревожна, но така е в целия ЕС. Според нея трябва да се спазва заложеното в Закона за здравето изискване учениците от горен курс да се образоват сексуално.

За демографските тенденции и застаряването на населението в Европа и България говори Георги Бърдаров от СУ "Св. Климент Охридски", който е и съветник на д-р Петрова. По думите му в цяла Европа раждаемостта е ниска поради променената ценностна система на населението - високото образование и кариерното развитие. Не е странно, че всяка година се раждат по-малко бебета в България, не е и катастрофа, защото в момента влиза в детеродна възраст поколението от 90-те години. Този контингент е по-малък, а не репродуктивните нагласи са станали различни. В следващите няколко години раждаемостта ще става все по-ниска, каза Бърдаров.

По думите му, когато се говори за застаряването на българското население, това също не трябва да се приема като прецедент, тъй като в Европа средната продължителност на живота е над 80 години. Той посочи сравнителна таблица на средната продължителност на живота в началото на ХХ и началото на ХХI век и показа, че тя е нараснала 2,5 пъти. А в Испания от 34,3 г. сега е 83,8 г. Ще има държави, в които средната продължителност на живота ще достигне 90 г., а в Италия, Гърция и Малта за млади вече се възприемат до 50-годишните. Днес 8,5% от световното население е на 65 и повече години, а към средата на века ще са 17%, каза Бърдаров.

Според него огромните проблеми на България са емиграцията на млади хора и промените в структурата на населението. Притеснително е, че при една от най-ниските средни продължителности на живота в Европа имаме най-застарялото население. Бърдаров смята, че голямата битка на България трябва да е за задържането на младите в страната.

Началникът на клиниката по урология и андрология на ИСУЛ проф. Чавдар Славов говори за безплодието при мъжа като част от демографските проблеми на нацията. Той посочи, че 15% от двойките не могат да постигнат бременност в рамките на 1 г., като в 50% от случаите причината е в мъжа.

Вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов обърна внимание, че репродуктивните проблеми са и част от от проблемите на работната среда. В момента се работи по разширяване на директивата за канцерогенните вещества, като ЕК прави голямо проучване за мерки за безопасност на работниците, каза Кокалов.

Председателят на Комисията за равнопоставеността, семейството, жените и децата към КНСБ Янка Такева заяви, че форумът ще предложи законодателни промени за репродуктивното здраве. По думите й "италианската и испанската образователна система разглеждат този въпрос и са наложили някои правила за етичното обличане на момичетата и момчетата". Тя смята, че младото поколение трябва да бъде образовано как и по какъв начин да се грижи за своето здраве от най-ранна възраст.