През последните 30 години наднорменото тегло и затлъстяването се превърнаха в сериозен проблем за много деца и възрастни. През 2016 г. Световната здравна организация оповести изключително тревожни данни. Повече от 1,9 милиарда души над 18-годишна възраст са с наднормено тегло, 650 милиона от тях са със затлъстяване. Статистиката при децата е не по-малко притеснителна - 41 милиона малчугани под 5-годишна възраст имат проблеми с килограмите.
Много хора гледат на наднорменото тегло и затлъстяването най-вече като на козметичен проблем, но всъщност те не засягат само външния вид.
С течение на времето могат да отключат доста сериозни заболявания
Трудно е човек да се чувства добре, когато тялото му трябва да носи твърде много тегло. Излишните килограми могат да затруднят дишането и спането, да предизвикат постоянна умора, да причинят хронични болки в гърба и ставите, които да затруднят придвижването. Увеличава се и рискът от развитие на нарушен глюкозен толеранс (преддиабетно състояние), диабет тип 2, висок холестерол, високо кръвно, коронарна болест на сърцето, сънна апнея, проблеми с фертилността, усложнения по време на бременност, астма, някои видове рак и много други.
Наднорменото тегло често отключва и психологически проблеми
Хората с излишни килограми често са с по-ниско самочувствие, не харесват външния си вид, ползват се с по-ниска степен на доверие от страна на другите, чувстват се изолирани. Тези чувства могат да рефлектират върху взаимоотношенията с членове на семейството и приятели, а понякога да доведат и до депресия, гняв. Децата с наднормено тегло много пъти стават обект на подигравки от страна на връстниците си и трудно успяват да си намерят приятели. В много случаи храната е единственото нещо, което кара хората с наднормено тегло да се чувстват добре, макар и временно.
Затлъстяването също така може да повлияе на общата продължителност на живота – да доведе до по-ранна смърт. За щастие, състоянието е предотвратимо.
Един от най-добрите начини да поддържаме здравословно тегло е да бъдем физически активни. Ако не обичате спорта, старайте се да вървите пеш колкото се може повече. Предпочитайте стълбите пред асансьора. За никого не е изненада, че балансираното хранене, включващо достатъчно количество плодове и зеленчуци, също е в основата на поддържането на добра физическа форма. Не е важно обаче само с какво се храним, а и кога и с какви количества се храним.
„Вечерята остави на враговете си”
Това гласи една китайска поговорка, която не случайно е залегнала в лечебната практика на най-популярния немски натуропат и Шуслеров терапевт графиня Ангелика Волфскийл. Установено е, че ако човек се храни обилно вечер, кръвната захар и нивото на инсулина се покачват повече, отколкото ако човек приеме същото количество храна на закуска. Ако нивото на инсулин е високо вечер, тялото не може да разгражда мазнини през нощта.
Според графиня Волфскийл мазната и тежка храна стимулира стомашно-чревната дейност и пречи на производството на мелатонин, който се грижи за спокойния сън. Той пък е важен за възстановяване на тялото и осигуряване на достатъчно енергия през деня. Освен това ако минимум половината от ежедневно приеманото количество калории бъде изконсумирано между 19:00 ч. и 1:30 ч., например, в тялото настъпва т.нар. „хаотична инсулинова реакция”, която се счита за предварителен стадий на диабет. Ето защо един от съветите на немския натуропат е сутрин и на обяд да се приемат повече, а вечер значително по-малко калории.
В дългогодишната си практика с излекувани хиляди пациенти с различни заболявания, Ангелика Волфскийл винаги включва и Шуслерова терапия. За предотвратяване на появата на наднормено тегло тя препоръчва комбинацията от Шуслерови соли №4, №9 и №10 на Немския хомеопатичен съюз (DHU). Te помагат за задвижване на обмяната на веществата и допринасят за вътрешното прочистване на тялото. Сол №4 калиев хлорид се приема сутрин по 5 табл., сол №9 натриев фосфат на обяд по 5 табл. и сол №10 вечер по 5 табл. Таблетките се разтварят във вода, а лечението продължава 6 седмици. Прави се почивка, след което курсът на прием може да се повтори.
Как да контролираме килограмите през различните периоди на живота си, за да сме здрави? Как с помощта на щадящи природни средства да се грижим за себе си при диабет, разширени вени, високо кръвно, целулит и много други заболявания, съпътстващи килограмите в повече? Кои са най-ефективните стратегии за отслабване и за трайно поддържане на килограмите в норма през целия живот? На тези и още много други въпроси ще отговори графиня Волфскийл по време на лекциите си в 3 български града – на 12 март в София (Младежки театър „Николай Бинев”), на 14 март в Бургас (Драматичен театър „Адриана Будевска") и на 15 март в Пловдив (Гранд Хотел Пловдив). Началният час на лекциите е 18.30, а входът е безплатен.
Коментари