Сълзите на човека могат да покажат дали за него има риск от болестта на Паркинсон, се казва в изследване, цитирано от ЮПИ и БТА.

В човешките сълзи се съдържат и белтъци. Нивата им обаче са различни при засегнатите от паркинсон и при хората, които не страдат от болестта. "Получените резултати за пръв път показват, че сълзите са надежден и неинвазивен биологичен маркер на болестта на Паркинсон", заяви ръководителят на изследването Марк Лю от Медицинския институт към университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис.

Екипът му изследвал проби от сълзите на 55 души, засегнати от паркинсон, и на 27 души, които не страдат от болестта. Оказало се, че при болните нивото на един от белтъците е по-високо, а на друг - по-ниско.

Белтъците в сълзата се произвеждат от слъзните жлези посредством стимулиране на нервни клетки. Тъй като болестта на Паркинсон влияе върху функциите на нервната система извън мозъка, учените си поставили за цел да разберат дали предизвиканите от болестта промени в тези функции могат да се засекат с анализ на сълзите. "Вълнуващо е да се установи, че нещо толкова просто като сълзите може да помогне на невролози да различат засегнатите от болестта на Пакинсон от хората, които не страдат от нея - каза д-р Лю. - Тъй като болестта се развива години преди да са се появили първите й симптоми, този биологичен маркер ще е от полза за диагностицирането и лечението й."