Вещество в хляба и още много храни осуетява лечението на рак на гърдата, обявиха американски учени. Те са изследвали действието на обещаващото ново лекарство палбоциклиб, което се предписва на жени с хормонозависим тумор в гърдата. Този вид рак е свързан с клетъчните рецептори за женския хормон естроген. Около 70% от всички случаи на рак на гърдата са именно от този вид.

Палбоциклиб се произвежда от "Пфайзър" и се въвежда в клиничната практика по света от миналия ноември. То е за жени с рак в напреднал стадий, за които има малък шанс да се излекуват. Под неговото въздействие при някои болни периодът без нарастване на тумора се удължава. Смята се, че някой ден новото лекарство ще бъде подобрено още повече и ще стане заместител на химиотерапията при начален стадий на рак на гърдата.

Новото изследване доказва, че действието на препарата се блокира от 2 т.нар. ксеноестрогени, съдържащи се в хранителни продукти от пшеница, царевица, ечемик и други зърнени култури. Това са вещества, чиято химическа структура е твърде подобна на структурата на естрогена и поради това се настаняват в клетъчните рецептори вместо него. Ето защо според учените от института "Скрип" в Калифорния всеки, който пие палбоциклиб, трябва да внимава какво яде. Те добавят, че ксеноестрогените не само анулират ползите от лекарството, но и стимулират туморните клетки да растат и да се делят по-бързо. Това става дори при нищожно количество ксеноестрогени, когато палбоциклиб се приема в комбинация с летрозол.

Учените уточняват, че са изследвали действието само на два ксеноестрогена, а в човешката храна те са много повече.