До 20 декември ще се проверят всички държавни и общински болници в 27-те области, където има сключени договори за външни услуги и дейности

В началото на октомври лекарите от врачанската болница протестираха, защото не искаха лечебното заведение да затвори врати.
В началото на октомври лекарите от врачанската болница протестираха, защото не искаха лечебното заведение да затвори врати.
До 20 декември да се проверят всички държавни и общински болници в 27-те области на страната, където има сключени договори за външни услуги и дейности. Това нареди здравният министър Кирил Ананиев.

“Започваме съвместни проверки за всички болници, без изключения, без чадъри, а целта ни е да открием онези практики, които намаляват ресурса за лечението на българските граждани”, обяви Ананиев.

Държавните болници затъват в дългове и се източват заради неизгодни договори с частни лечебни заведения на тяхната територия, обявиха на съвместен брифинг във вторник главният прокурор Сотир Цацаров, здравният министър Ананиев и вътрешният Валентин Радев.

Депутати вече обсъждат

как частните

болници да не

бъдат допускани

на територията на

държавните,

което е предпоставка за ощетяване на пациентите и здравната каса.

“Има проблем, когато на територията на държавна или общинска болница работи частна с идентични дейности. Ясно е какво се случва - когато здравната каса плаща по-малко, пациентите отиват в държавната. Когато има повече приходи - в частната. Този модел не е нов. Вече има два обвинителни акта в съда. Законодателят има компетентност да реши въпроса дали е допустимо да имаш легалната възможност да поместиш две частни болници на територията на държавната, което е предпоставка за злоупотреби. И защо трябва да третираме болниците като търговски дружества”, каза главният прокурор Сотир Цацаров.

40 класьора с

договори на

всички държавни

болници се

проверяват от

прокуратурата Медицински одит ще има във всички лечебни заведения и всички неизгодни сделки ще се изпращат по компетентност към прокуратурата, обяви Кирил Ананиев.

Разследването за източване на болниците е след няколко случая на протести в държавни и общински лечебни заведения, които са на ръба на фалита.

9 са в критично състояние, каза Цацаров.

Идеята за масовите проверки заради съмнителните практики на съвместна дейност между частни и държавни болници започва през юни 2017 г. Тогава бившият здравен министър проф. Николай Петров внася доклад за финансовото им състояние в парламентарната здравна комисия и в прокуратурата. Главният прокурор, министърът на вътрешните работи, главният секретар на МВР, проф. Петров и Даниела Дариткова, шеф на здравната комисия, провеждат среща. Решението е да се прекрати порочната практика “болница в болницата” и да се проверят всички договори за съвместна дейност между частни и държавни лечебни заведения.

“Законът казва, че на територията на болницата може да има частно лечебно заведение, ако двете извършват различни медицински дейности. Проверката започна на 23 октомври. Болниците действат по търговския закон и управителите не са длъжностни лица. Затова

ще преследваме

безстопанственост

и неизгодни

сделки”,

обяви главният прокурор и даде пример с болници в страната, които имат от 2 до 53 договора с частници. По проверката на тези договори вече са повдигнати

две обвинения -

на бившите

директори на

болниците във

Враца и в Ловеч, които са пред фалит.

Във Враца например е закупен компютърен томограф за 782 хил. лв., който реално срувал 400 хил. лв.

Болницата в Ловеч пък сключила договор за съвместна дейност с частната “Кардио лайф” през 2008 г. Приходите на държавната са 1 млн. лв., а на частната - 14 млн. лв.

Болницата във Враца сключила договор за наем с частната “Вива медика”, който е продължаван с анекси до 2023 г. За да функционира частната болница, тя трябва да има аптека. Частната сключила договор, за да ползва аптеката на държавната. Цената по договора е скандално ниска - 50 лв. на година!

Друг пример - в отделението по кардиохирургия напуснал лекар. Намалената бройка не позволявала отделението да съществува. Тогава от старото ръководство сключили договор с доктор от Шумен, който има частна практика, за да запълнят бройката. Оказало се, че новият колега в отделението никога не е посещавал болницата във Враца, но е получил 33 хил. лв. заплата за 1 г. (Още нарушения виж долу.)

“Работим повече от 4 месеца по злоупотреби в здравеопазването. Там се дават все повече пари, резултатите са същите. Имаме много сигнали за нерегламентирано отклоняване на средства. Вместо за лечение парите отиват на друго място. Всички граждани трябва да се възмутим и да помогнем за тези проверки, за да ограничим порочните практики. Разчитаме много на добросъвестните лекари и медицински работници”, каза Валентин Радев.

Проверките ще се извършват съвместно от представители на Медицински одит, регионалните инспекции и регионалните здравни каси. За да се прекратят възможностите за корупция, познанство или връзка между проверявани и проверяващи, болниците ще се посещават от екипи на съседни общини.

За 5 г. частна болница във Враца е получила 12 млн. лв., без да прегледа и един пациент

Над 12 млн. лв. - толкова частната болница “Медика кор”, която се намира на територията на държавната МБАЛ “Христо Ботев” - Враца, е получила за дейността си за 5 г. В нея обаче не е прегледан нито един пациент. В същото време врачанската болница е пред фалит, а персоналът там не беше взимал заплати с месеци.

Прокурорска проверка от края на ноември показва, че на 6 октомври 2010 г. болницата във Враца е сключила 5-годишен договор с частната “Медика кор”, със седалище в Русе. Той е за взаимно предоставяне на услуги в областта на инвазивната кардиология. На 1 март 2016 г. договорът е продължен за още 3 г.

Само до 2015 г. държавната болница е превела на “Медика кор” близо 14,9 млн. лв., а насреща е получила ремонт и апаратура за 1 107 259 лв, която според бившия здравен министър проф. Николай Петров е морално и физически остаряла. На врачанската болница са били възстановени разходи за ток и консумативи на стойност 1 610 527 лв. Така излиза, че за 5 г. частната болница е получила над 12 млн. лв. от държавната. Според сигнала на проф. Петров обаче частната кардиологична болница не е извършвала никаква дейност - всичко е осъществявано с персонал на държавната.

Врачанската МБАЛ “Христо Ботев” обаче има и още един договор - за наем с “Вива Медика”. Той е сключен през 2009 г. и е продължен с анекси до 2023 г. Частната болница наема в държавното лечебно заведение площ от 2326 кв. м, но дейностите, които извършва, са същите като тези на държавната болница, което е незаконно.

На 20 октомври 2017 г. е образувано досъдебно производство. Повдигнати са обвинения за безстопанственост на управителя. Досъдебното производство се води в Монтана.

Подобна е и стуацията в болницата в Ловеч, която също е пред фалит. Тя има сключен договор с частната “Кардио лайф”. Приходите на двете лечебни заведения обаче в периода 2008-2014 г. са - 1 388 079 лв. за държавната спрямо 13 061 438 лв. за частната болница.

“Тази практика на “болница в болница” е един от основните начини за източване на държавното и общинско здравеопазване”, категоричен е Цацаров.