Осем здрави бебета се родиха във Великобритания, след като лекари извършиха новаторска процедура, при която се създават ин витро ембриони с ДНК от трима души, за да се предотврати предаването на редки болести на поколенията.
Методът, разработен от британски учени, комбинира яйцеклетката и сперматозоидите от майка и баща с втора яйцеклетка от жена донор.
Процедурата е легална на Острова от десетилетие, но сега има първото доказателство, че тя води до раждането на деца без нелечимо митохондриално заболяване. Тези състояния обикновено се предават от майка на дете, лишавайки тялото от енергия. Това може да причини тежко увреждане и някои бебета умират в рамките на няколко дни след раждането.
Двойките знаят, че са изложени на риск, ако членове на семейството или майката са били засегнати.
Децата, родени чрез техниката на трима души, наследяват по-голямата част от своята ДНК, генетичния си план, от родителите си, но също така
получават
малка част,
около 0,1%,
от втората
жена
Тази промяна се предава от поколение на поколение. Процедурата включва премахване на генетичната информация от оплодения ембрион на засегнатата майка, преди да се вмъкне в ембрион от здрава жена донор, от която генетичната информация е била отстранена.
Бебетата, четири момичета и четири момчета -
две от тях
еднояйчни
близнаци
- са родени през последните пет години и са здрави според изследване, публикувано в New England Journal of Medicine.
“Това е голям успех за тези семейства. Това е опустошително заболяване, което не може да се лекува, и без тази техника те няма да чувстват, че семействата им са свободни от митохондриално заболяване. Това им дава тази възможност”, каза сър Дъг Търнбул, професор в Университета в Нюкасъл, който е помогнал за пионерското внедряване на лечението.
Никое от семействата, преминали през процеса, не е говорило публично, за да защити поверителността си, но са публикувани техни анонимни изявления чрез Центъра за фертилитет в Нюкасъл, където са се провели процедурите.
“След години на несигурност това лечение ни даде надежда - а след това ни даде и бебето ни”, каза майката на едно от момиченцaта.
Майката на момченце добави: “Благодарение на този невероятен напредък и подкрепата, която получихме, нашето малко семейство е пълноценно.”
Общо 22 жени са преминали през процедурата, но само седем са забременели, което е довело до осем раждания - 36% успеваемост.
“Едно от осемте
бебета е имало малко
по-високи от очакваните
нива на анормални
митохондрии”,
каза Робин Ловел-Бадж, учен по стволови клетки и генетика на развитието в Института “Франсис Крик”, който не е участвал в изследването. Той допълни, че това все още не се счита за достатъчно високо ниво, за да причини заболяване, но трябва да се наблюдава, докато бебето се развива.
Ловел-Бадж разкри, че количеството ДНК от донора е незначително, отбелязвайки, че всяко получено дете не би имало черти от жената, дарила здравите митохондрии, които са малки структури в почти всяка наша клетка. Те са причината да дишаме, тъй като използват кислород, за да преобразуват храната във форма на енергия, която телата ни използват като гориво.
Дефектните митохондрии могат да оставят тялото с недостатъчна енергия, за да поддържа сърцето да бие, както и да причинят мозъчно увреждане, гърчове, слепота, мускулна слабост и органна недостатъчност. Около
едно на 5000
бебета се ражда
с митохондриално
заболяване
във Великобритания. Митохондриите се предават само от майка на дете. Така че тази новаторска техника за фертилизация използва както родители, така и жена, която дарява здравите си митохондрии.
Критици обаче изразяват загриженост, предупреждавайки, че е невъзможно да се знае какво въздействие могат да окажат този вид нови техники върху бъдещите поколения.
Коментари