• ПП-ДБ предупредиха, че ще обжалват пред Конституционния съд, "Възраждане" попитаха кой ще покрива надлимитната дейност и ще се връщат ли пациенти
  • "Всеки български гражданин, който има нужда от лечение ще получи такова своевременно. Нито един потенциален пациент няма да бъде върнат от лечебно заведение", обеща шефът на здравната комисия Костадин Ангелов.

И второто гласуване на Закона за здравното осигуряване мина в парламента, с което НЗОК вече ще има двама подуправители. 

В края на май, при първото четене на текстовете, мнозинството одобри втория подуправител и реши здравните книжки да останат на хартия. Освен това тогава депутатите решиха НЗОК да не изпраща есемеси на всички пациенти за дейностите, които се предполага, че са им извършени, а както и до сега съобщения да получават само тези със скъпоструващи лекарства.

Маргарита Махаева от "Възраждане" каза, че и на първо и на второ четене няма да подкрепят закона. "На всички в тази зала е ясно, че идеята на този законопроект не е от по-добър взаимен контрол, НЗОК разполага с такива механизми отдавна. Добавяне на още една управленска позиция, от която няма смисъл ще доведе до допълнителни финансови разходи. Това е начин да се постави политически лоялен на БСП кадър в ръководството", гневна бе тя на текстовете, инициирани от левицата. 

Махаева разкритикува предложението на ГЕРБ, вкарано извънредно, и смятано от "Възраждане" за недопустимо. То е свързано с това НЗОК да заплаща само стойности, записани в договора. "Националната здравноосигурителна каса заплаща медицинската помощ по чл. 55, ал. 2, т. 2 на изпълнителите на медицинска помощ в рамките на стойностите, определени в договорите по ал. 1 и в съответствие с целевите средства в закона за бюджета на НЗОК за съответната година, като се отчита и делът на резерва при решение на Надзорния съвет на НЗОК по чл. 15, ал. 1, т. 7.", бе текстът, който породи съмнения за проблеми с изпълнението на лимитите за болнична дейност.

Махаева попита какво се случва с надлимитните дейности и кой ще ги покрива. Дали ще се стигне до връщане на пациенти, защото болниците са в свръх задлъжнялост, попита депутатката. И заподозря, че ще започнат да валят жалби за дискриминация.

Иван Ибришимов от БСП защити предложението им за втори подуправител. Целели повишаване ефективността на касата. И обясни - през последните години имало трудности заради управлението й само от едно единствено лице, управител, особено при политическа криза. При липсата на титулярен управител системата била в административна парализа. Ще направим крачка към по-ефикасна система, настоя депутатът.

Шефът на здравната комисия Костадин Ангелов обяви, че иска да разсее няколко неистини. "Всеки български гражданин, който има нужда от лечение ще получи такова своевременно. Нито един потенциален пациент няма да бъде върнат от лечебно заведение. В закона няма нито една дискриминационна норма, отнася се еднакво към всички групи от населението", категоричен бе депутатът от ГЕРБ. А въ ввръзка с намека на депутатката от "Възраждане", че може да се наложи българите да избират кога да боледуват, за да бъдат покрити лимитите, той каза: Ще направя един апел - нека всички български граждани да се възползват от възможността да извършат всички възможни и платени от касата профилактични прегледи. Да обръщаме повече внимание на профилактиката и скрининга, отколкото да избираме кога и как да боледуваме", призова депутатът.

Андрей Чорбанов от ИТН отбеляза, че при всички негативи, които се трупат към здравната система, тя е една от най-достъпните. "Предложените промени в никакъв случай няма да направят ограничение или да усложнят достъпа до здравната система", увери той. И прати Махаева да види какъв е достъпът до здравната система в т.нар. по-развити страни.

Тя обаче настоя да научи колко българи ще получат безплатна медицинска помощ и колко ще трябва да заплащат и какво се случва ако изпълнителят на медицинска помощ е достигнал лимита на заплащане.

Хасан Адемов от АПС напомни, че НЗОК е създадена на 1 окт. 1999 г., а в залата днес имало и хора, участвали в създаването й. "От самото й създаване никога не е имала двама подуправители. Имало е случаи да е без подуправители или управител, но никога не е била с двама. В закона за здравното осигуряване е казано, че правомощията на управителя са разписани в 18 точки, а тези на подпуправителя - в 11. Т.е управителят има достатъчно правомощия за контрол и управленски функции. А тези на подуправителя са предимно за подкрепа и подпомагане на дейността на управителя", заяви Адемов. Намекна, че става въпрос за партизиране на ръководството и "разпределяне на порции между управляващите". Не стига една позиция за БСП, моля г-н Стойнев(Драгомир Стойенев е вносител на закона), в проекта да запишем и името на този подуправител, настоя той. В отговор д-р Десислав Тасков от БСП обяви, че не знае име, а целта е да има повече контрол по дейността.

Адемов настоя, че е сбъркана структурата на НЗОК - доминиран е от представители на държавата, респективно на управляващите, и е неефективна. На Надзорния съвет сме вменили задължения, включително и управленски функции, каза той.

Депутатът от АПС не бе доволен и от предложението на ГЕРБ. И заподозря, че за да не надвишават лимитите болниците ще пренасочват пациенти към други заведения. Защото изборът бил или да връщат пациенти, или да увеличат задълженията, които имат. 

"Не казвам, че сегашното управление на НЗОК има вина за това, което се случва. В отчета на надзора за 5-месечието едно към едно е казано, че задълженията на НЗОК по отношение на здравните осигурителни плащания са 242 млн. Какво отношение има структурата на управление или подпуправителите, сами се досещате - нямат. Подуправителят няма да реши въпроса с преразхода", заяви той. Адемов отбеляза, че болниците имат и други над 700 млн. задължения.

"Трябва да отнемем възможността да трупат задължения. Истинската дискусия трябва да е какво да направи за да рационализираме тези разходи, които не са малко", настоя той.

Адемов не се съгласи, че българите имат проблем с достъпа до медицинска помощ, каквото внушение опитаха да направят от "Възраждане".

"Има 2,4 млн. хоспитализиции, 4,3 мллрд. за болнчина помощ и не е честно да говорим за липса на достъп до болнична помощ. Въпросът е как да оптимизираме разходите без да засягаме правата на пациентите", каза бившият социален министър. Според него трябва да се приемат методики за цените на клиничните пътеки (дори диференциране, защото в Александровка болница, и в провинция, цената на една пластика е различна)  и за определяне цената на лекарския труд.

Костадин Ангелов посочи, че през 2001 г. НЗОК имала директор. Имало момент, в който той е имал 3 заместника. Тогава бюджетът на НЗОК, заедно с бюджетът на МЗ е бил 180 млн. лв. Сега бюджетът на НЗОК заедно с МЗ е близо 10,5 млрд. лв. "Защо се налага да има и да се разширят възможностите на ръководния орган на НЗОК - от създаването й до момента са въведени изключително много нови дейности и задължения, които не са били такива, когато е създадена", каза шефът на здравната комисия. Ангелов даде и примери за новите неща - сега касата отговаря за медицинските изделия, фондът за лечение на деца и комисията за лечение на възрастни в чужбина от МЗ са прехвърлени към НЗОК. "От тази година обявихме и биомаркерна диагностика, функции, които са нови. Няма смисъл да политизираме здравеопазването, то няма никакъв цвят", настоя той. И отново настоя, че няма да се ограничават права на пациенти, самият той не помнел да има надлимитна дейност, която да не е платена под една или друга форма.

Относно искането на Адемов за методологиите за определяне на цените Ангелов подчерта, че и двете са форма на договаряне между Надзорния съвет и съсловните организации, в случая БЛС. Би било трудно да ликвидираме със законова практика договорното начало в НЗОК, каза депутатът.

А Адемов посочи, че в проекта пише, че в едномесечен срок управителят трябва да определи ресорите и правомощията на заместниците си. За какъв контрол става дума? Не съм убеден че подуправител ще реши всички контролни функции, които трябва да се вменят за 1 мес. Отменяте тези 11 функции (които сега за разписани - б.р.) и казвате, че в едномесечен срок управителят трябва да реши всичко. Откъде да знаем какви правомощия ще им реши?", попита депутатът от АПС.

Според него управителните функции трябва да бъдат от управително тяло, не от Надзорния съвет, който сега решава за разпределянето на средствата, а контролира какво е взел като решение.

Васил Пандов от ПП видя противконституционност при вкарването на алинеята за разплащането. И опит на правителството да овладее дефицитите. Резервът на НЗОК няма да е достатъчен, може да се включат допълните приходи, предупреди той. 

Лидерът на ПП Асен Василев призова текстът с разплащането да не се приема сега, а да се приеме друг, който да реши проблема трайно. И също намекна, че ще се обърнат към КС.  

Поелият воденето на заседанието Драгомир Стойнев реши да изчете промените анблок, а никой от опозицията не поиска разделно гласуване за втория подуправител и разплащането. Така всичко бе прието за секунди - със 116 гласа "за", 52 "против" и 25 въздържали се  (8 от .