Изследователи са създали метод за кръвен тест, използващ изкуствен интелект, който позволява ракът на гърдата да бъде откриван по-рано и чрез по-малко инвазивни процедури, предаде Синхуа.
Методът вече се прилага в специализирани клиники в Сидни и Мелбърн, след като през март приключи периодът на проучване, съобщиха от Университета на Нов Южен Уелс.
За разлика от мамографията и биопсията, които имат ограничения и рискове, новият кръвен тест с изкуствен интелект открива едва доловими молекулярни сигнали в кръвта, позволявайки поставянето на диагноза рак месеци, а понякога и години преди появата на симптоми, обясни доц. Фатима Вафай от Университета на Нов Южен Уелс, ръководителка на екипа, цитирана от БТА.
Изкуственият интелект е движещата сила зад този пробив. Системата анализира милиони молекулни маркери, за да идентифицира ранни признаци на рак, обясняват Вафай и нейният екип.
„Чрез прилагането на изкуствен интелект постигаме увереност, че моделите ни осигуряват не само точни резултати, но и клинично разбираеми изводи, които са решаващи за изграждането на доверие и за подпомагането на вземането на решения в реални условия в здравеопазването“, допълни Вафай.
Разработката на австралийската лаборатория допринася към глобалните усилия кръвните тестове с изкуствен интелект да станат част от рутинните профилактични прегледи за рак на гърдата, особено при хора с по-плътна гръдна тъкан, при които мамографията невинаги е достатъчно ефективна, уточняват от екипа на Университета на Нов Южен Уелс и австралийската биотехнологична компания BCAL Diagnostics.
В момента екипът разработва многостранни аналитични изследвания, които комбинират различни биомаркери с цел по-прецизни скринингови тестове за различни видове рак, включително рак на белите дробове, черния дроб и мозъчни тумори. Новите тестове използват и други телесни течности като урина и слюнка. Целта е да се интегрират разнообразни данни, за да се изгради по-цялостна представа за здравето на пациента, обобщава доц. Вафей.
Коментари