• Новото изследване обхваща 200 млн. души на възраст между 19 и 59 г.
  • Съдовата функция при пушачите на марихуана е намалена с 42%, а при потребителите на ядливи продукти с тетрахидро-канабинол с 56%, сочат данните

Пушенето на марихуана удвоява риска за смърт от сърдечно заболяване. Това показва нов анализ на обединени медицински данни, обхващащ 200 милиона души на възраст между 19 и 59 години.

Употребата на трева повишава с 29% риска от инфаркт и 20% риска от инсулт, сочат данните на изследването, публикувано преди дни в списание Heart.
Сърдечносъдовите заболявания в световен мащаб са първата причина за смърт. Ако преди се смяташе, че това са болести на възрастните, те застигат все по-често хората между 40 и 50 години.

"Особено поразително беше, че засегнатите пациенти, приети в болница заради тези състояния, бяха

млади хора без анамнеза за сърдечносъдови
заболявания или рискови фактори и не бяха пушачи на тютюн",

коментира д-р Емили Жуанжюс, доцент по фармакология в Университета в Тулуза, Франция, и водещ автор на изследването.

"Това е един от най-мащабните анализи до момента върху връзката между марихуаната и сърдечносъдовите заболявания и той поставя под съмнение предположението, че канабисът носи незначителен сърдечносъдов риск", заяви пред Си Ен Ен д-р Лин Силвър, педиатър и професор по епидемиология и биостатистика в Калифорнийския университет в Сан Франциско.

"Точната преценка тук е от жизненоважно значение, защото сърдечносъдовите болести са водещата причина за смърт в САЩ и по света", добавя Силвър, която е и старши съветник в Public Health Institute — неправителствена здравна организация, която анализира политики и законодателство, свързани с марихуаната.

Силвър е съавтор на придружаваща редакционна статия, в която се призовава за преоценка на начина, по който здравните специалисти, регулаторните органи и обществото възприемат канабиса.

"Клиничните специалисти трябва да проучват употребата на канабис при пациентите и да ги информират за вредите, както правим при тютюна,

защото някои групи от населението използват канабис по-често от тютюн",

казва тя и продължава: "Нашата регулаторна система, която досега беше почти изцяло съсредоточена върху изграждането на легална инфраструктура и лицензиране на печеливши канабис компании, трябва много по-активно да въвежда здравни предупреждения и образователни кампании за рисковете",

Пушенето на канабис, както и пушенето на тютюн увреждат кръвоносните съдове и

увеличават риска от съсиреци

"Когато горите нещо, независимо дали е тютюн, или канабис, се създават токсични съединения, канцерогени и фини частици, които са вредни за здравето", казва д-р Бет Коен, професор по медицина в Калифорнийския университет в Сан Франциско.

Според изследване от 2025 г. ядливите продукти, съдържащи тетрахидроканабинол (THC) - основното психоактивно вещество в канабиса, също предизвикват сърдечносъдови заболявания.

"Установихме, че съдовата функция е намалена с 42% при пушачите на марихуана и с 56% при потребителите на THC-ядливите продукти в сравнение с непотребителите", казва д-р Лейла Мохамади, изследовател по кардиология в Калифорнийския университет в Сан Франциско.

Изследване от юли 2022 г. доказва, че употребата на
канабис с висока концентрация

увеличава риска от зависимост четирикратно

Днес в Калифорния се продава канабис, който е 5 до 10 пъти по-силен от този през 70-те години.

Концентратите могат да съдържат до 99% чист тетрахидроканабинол. Вейповете са с над 80% THC. Различни канабиноиди, извлечени химически, могат да бъдат почти изцяло THC, а всичко това има много различни ефекти върху хората в сравнение с пушенето на джойнт през 70-те години", казва д-р Силвър.

Силният канабис създава риск от неконтролируемо повръщане, психоза, халюцинации, параноя и дори шизофрения.