Лекарският съюз и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) подписаха анекс към Националния рамков договор 2023-2025 г. Приоритетите в настоящия анекс в първичната извънболнична медицинска помощ са децата, както и полиморбидните пациенти (водени на диспансерно наблюдение). Това каза пред журналисти д-р Николай Брънзалов след подписването на анекса. По думите му целево от бюджета на Касата около 23 млн. лв. ще бъдат предназначени за профилактиката и обслужването на децата.

В специализираната извънболнична помощ лекарите ще получават по-високо заплащане за прегледите, извършвани от тях. Ще се повиши и финансирането на работещите в лекарските консултативни комисии. В частта за медико-диагностични дейности също е заложено да се повишат средствата, каза още д-р Брънзалов.

Най-големият проблем е в частта за болничната помощ, посочи д-р Брънзалов, цитиран от БТА. По думите му болниците имат дълг от миналата година, защото касовото изпълнение за миналата година е по-голямо, отколкото увеличението въобще за настоящата. Тези проблеми трябва да бъдат решени на политическо ниво, защото във всички пера, особено в болничната помощ, има недостиг на средства, добави той. Заради недостига на средства и заради неразплатената от страна на Касата надлимитна дейност в размер на 146 млн. лв. за болниците, нито една клинична пътека няма да има повишена цена, заяви д-р Брънзалов. Нови технологии и нови дейности, но при неосигурени финансови средства, не може да се получат, добави той.

По отношение на заплащането от страна на Касата на биомаркерите д-р Брънзалов посочи, че ще бъде направен анализ на възможностите, тъй като биомаркерната диагностика трябва да бъде като амбулаторна процедура към болниците, но допълнителни пари за болниците няма. Ако се намерят тези средства, ние сме готови да извършваме всички дейности, каза още той.

Представителят на пациентите в Надзорния съвет на НЗОК Силвия Величкова каза пред журналисти, че не е подписала анекса именно заради липсата на увеличени средства за биомаркерната диагностика. В бюджета на Касата са предвидени пет милиона лева.

На въпрос дали, ако се намали броят на болниците, ще има достатъчно средства за болнична помощ д-р Брънзалов отговори, че „този въпрос е малко труден за отговор, защото ние трябва да имаме обективни показатели, които да ни показват колко хоспитализации годишно в България трябва да има“. При това положение може да се наложи и преразпределение, каза още той. Основният ни инструмент, с който можехме да оперираме, от април миналата година не работи заради решението на Конституционния съд, с което отпадат лимитите, допълни той.

На въпрос за идеята на Лекарския съюз за необходимостта от увеличаване на здравната вноска от 8% на 12%, което би осигурило повече средства и по-качествено здравеопазване, както и би премахнало доплащането от страна на пациентите д-р Брънзалов каза, че отдавна тази идея е заявена. Българското здравеопазване страда от недофинансиране и след като има недостиг на средства, държавата трябва да ги осигури отнякъде, допълни той. Въпрос на анализ е с колко точно трябва да се повиши размерът на здравната вноска, каза още д-р Брънзалов.