Великобритания ще бъде първата страна в света, която ще започне ваксиниране на хората срещу полово предаваната инфекция гонорея, информира BBC. 

Ваксината няма да е задължителна за всички. Ще бъдат ваксинирани основно гей и бисексуални мъже, които са имали множество сексуални партньори или са имали полово предавана инфекция преди.

Ваксината има ефективност от 30-40%, но Националната здравна служба (NHS) във Великобритания се надява, че ще обърне рязко нарастващия брой инфектирани.

През 2023 г. е имало над 85 000 случая – най-високият брой, откакто се води статистика през 1918 г.

Гонореята не винаги протича без симптоми, но може да причини болка, необичайно течение, възпаление на половите органи и дори безплодие. Наскоро бе обявено, че от август във Великобритания ще започне предлагането на ваксина срещу заболяването чрез службите за сексуално здраве.

Според прогнози на Imperial College London, ако ваксината бъде широко приета, тя може да предотврати 100 000 случая и да спести на Националната здравна служба (NHS) около 8 милиона паунда през следващите десет години.

Активистът за сексуално здраве Макс, който е боледувал от гонорея два пъти за една година, заяви пред BBC, че със сигурност ще се имунизира и нарече инициативата „голяма победа за всички".

В Шотландия вече се подготвя отделна програма за хора с висок риск. Министерството на здравеопазването в Северна Ирландия заяви, че въпросът се разглежда, като се очаква скоро официално становище. В Уелс темата също е поставена пред здравните власти.

Тази ваксина не е предназначена за гонорея. Това е ваксината срещу менингит B, която в момента се дава на бебета.

Но бактериите, които причиняват двете заболявания, са толкова тясно свързани, че ваксината MenB изглежда намалява случаите на гонорея с около една трета.

Ваксината не елиминира напълно риска от заразяване и това ще изисква деликатен разговор в клиниките за сексуално здраве, тъй като обикновено заболяването се разпространява по време на секс без презерватив. Експерти смятат ваксината за важна стъпка към ограничаване на разпространението на заболяването, особено сред рискови групи като млади хора (16–25 г.), гей и бисексуални мъже, както и хора с чернокож и карибски произход. 

MenB ваксината ще бъде предлагана от август във Великобритания в клиники за сексуално здраве, понякога заедно с други ваксини (напр. срещу човешки папиломавирус, хепатит и mpox). Решението за използването ѝ се основава не само на рекорден брой случаи, но и на тревогите, че гонореята може да стане нелечима поради нарастващата антибиотична резистентност.

Ваксината ще се насочва основно към високорискови групи и се смята за ефективно и икономически обосновано решение в борбата със заболяването.