Българският лекарски съюз отново повдига въпроса за размера на здравната вноска. Председателят Николай Брънзалов обясни, че ако стигне 12%, няма да има доплащане за дейности от страна на пациентите.

При старта на реформата преди повече от 20 години е заложено първо здравната вноска да е 6%, след това става 8%, а целта е била да стане 12%.

„Идеята беше тя плавно да расте и все повече дейности да влизат в пакета. Когато стигне евентуално 12%, няма да има доплащане от страна на пациента", каза Брънзалов.

През годините обаче вноската замръзнала на 8%.

Брънзалов подчерта, че от БЛС искат здравноосигурителната вноска да расте, но паралелно с това да се вкарват повече дейности, да се заплащат повече медицински изделия, а не пациентите да доплащат.

„Искаме да се спазят параметрите, заложени в началото на реформата", подчерта той.

„Всяка партия в НС, ако заяви, че са съгласни да увеличат здравноосигурителната вноска, ще загубят електорат", коментира още Брънзалов пред NOVA NEWS

В бюджета за 2024 г. всички пера за здравеопазване са били в недостиг и са си надвишили бюджета. Това сега ще им се заплати с бюджета за 2025 г.

„Много се опасявам, като виждам неофициалните данни, че ще се влезе в дългова спирала", каза д-р Брънзалов.