Проф. Мария Стаевска е началник на Клиниката по
клинична алергология към Александровска болница
- Проф. Стаевска, колко вида съвременни биологични терапии се прилагат за лечение на тежката астма?
- Медицината вече е в периода на персонилизираното лечение. Има различни таргети – едни са насочени срещу еозинофилите (едни от няколкото бели кръвни клетки, които поддържат имунната система и освен за много други неща ориентират и за наличието на алергии), други срещу алергичното възпаление, трети срещу маркерите за алергичното възпаление. Работа на специалистите е да изследват и диагностицират пациентите и да подберат най-ефективната терапия за конкретния човек. Разполагаме с всички видове съвременна биологична терапия с изключение на един, без това да е фатално. Вече имаме дори медикаменти, които спират влошаването на астмата още на "входа" на процеса.
- Скъпото лечение се финансира от здравната каса, но това не лишава ли от достъп две големи групи – неосигурените и хората, които са проследявани от специалисти без договор с НЗОК, а например се лекуват като клиенти на частните здравни фондове?
- Системата за отпускане на биологичното скъпо лечение е балансирана. Ако човек покрива критериите за тежка астма, пациент в България не може да остане без лечение - независимо от цената му. Но не може да се пристъпва към най-скъпите терапии автоматично. Подходът се съобразява и с фармако-икономическите аргументи. Няма проблем и да се използват доказалите се инхалаторни кортикостероиди, те нямат някакви странични ефекти.
А когато медикаментите поевтинеят, ще може да се мисли за разширяване на критериите за достъп. Например за деца - има данни от проучвания, че ако на тежко боледуващи деца се даде биологично лечение, това ще спре процеса. Но все още не сме на този етап.
- Защо се увеличават алергиите?
- Една от теориите е свързана с бариерната дисфункция - нарушаването на защитната функция на кожата и лигавиците. Това до голяма степен е свързано със съвременния комфортен начин на живот.
- Какво се има предвид?
- Един пример може да бъдат някои от улесняващите ни "супермощни" препарати за пране, за съдомиялни, за чистене и като цяло всички, които правят живота ни комфортен. Те обаче нарушават нашите естествени защитни бариери – микробиома на кожата, на лигавиците. Вместо да си остават навън, бактериите по-лесно преминават в организма. Тогава се включва имунната система. При силна защитна реакция към настъпващите външни агенти може да се улесни развитието на алергии или автоимунни болести, които са двете страни на една монета. Дали организмът неправилно ще се бори с външни фактори, или със собствените си клетки, е цената, която често плащаме за улесненията на цивилизацията.
Натрупват се научни доказателства, че някои от съвременните "удобства" - особено измивни течности, може да съдържат съставки, които са токсични за кожния и чревния микробиом. Особено алкохол етоксилатите, но и други. Особено измивни течности за съдомиялни водят до токсичност в гастроинтестиналния тракт и ако не унищожат напълно микробиома, най-малкото водят до възпаление, което наричаме алергично.
Чувате и примамливите реклами за ензимни препарати, които перат всичко идеално и при ниска температура, но ензимите разграждат бариерните ни връзки. Всичко това може до доведе до промени в регулацията. Сигурна съм, че Европа ще е първа. И в момента обаче човек може да гледа написаното с малки букви на етикетите какво съдържат препаратите.
- Двойно изплакване на прането и на съдовете може ли да реши проблема с бариерната дисфункция?
- Няма проучвания, които да го доказват, но изглежда логично.
- Специално за хранителните алергии какво е последното откритие?
- Новите концепции за хранителните алергии застъпват идеята традиционно приеманите за алергенни храни да се въвеждат в храненето на децата рано.
- Защо?
- Смисълът е да се въведат отрано през устата. Това е естественият начин и при него имунната система е свикнала да ги приема като безопасни. Ако не са в храната, хранителните алергени постъпват по други пътища - например през въздуха, където са били разпрашени. А в ранна възраст децата слагат в уста играчки, предмети, по които може да са полепнали частички от алергени.
Всички тези неща могат да обяснят увеличаването на хронични възпалителни болести като алергиите в техните най-различни проявления и на астмата.
Коментари