• Може да се забранят телефоните в училищата, да се ограничи ТикТок, а родителите да контролират мобилните приложения, смята директорът на 119-о СУ Диян Стаматов
  • Употребата на райски газ, вейпове и дизайнерска дрога може да доведе до трайна инвалидизация и смърт

Кой ще издържи по-дълго, без да диша или ще изпие повече таблетки парацетамол? Кой ще лети с по-голяма скорост с тротинетката, ще се надиша с райски газ и с вейпове или пък ще се надруса с дизайнерска дрога?

Въпреки информационните кампании за опасностите модерните рискове продължават да изкушават тийнейджърите. Вейповете уж са забранени, защото съдържанието им е неясно, но тийнейджърите продължават да ги пушат. Междувременно не спират да се увеличават жертвите на дизайнерската дрога, райския газ. А насилието между деца шокира всеки ден.

Съвсем наскоро момиче влезе по спешност в болница в Бургас, защото припадна, след като се подложи на най-новото ТикТок предизвикателство. В опита си да задържи максимално дълго дъха си, губи съзнание, пада и удря главата си. Лекарите установяват, че е

загубила паметта си за 3 седмици назад

Други постъпиха в различни софийски болници след предозиране с парацетамол - предишния модерен, но опасен тренд. Малко преди това момче беше жестоко пребито на метростанция в софийския квартал “Горна баня” от т.нар. локални деца. Междувременно едва сега управляващите се сетиха, че тротинетките се карат от малки деца и трябва да се вземат някакви мерки, за да се ограничат инцидентите и смъртните случаи.

“24 часа - 168 истории” потърси експерти, които да обяснят защо няма никакъв контрол, дали обществото на младите върви към разпад и кой е виновен за всичко това.

“Още през ноември 2024 г. след поредното предизвикателство, което беше нашумяло в различни балкански страни и имаше няколко жертви,

дадохме идея за инициатива за регулация на ТикТок

- посочва Диян Стаматов, директор на 119-о СУ и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България. - В нашата страна тогава също имаше няколко неприятни инцидента. Затова повдигнахме сериозно въпроса, защото подобни действия бяха направени в Гърция, Албания, в доста близки до нас страни. Изпратихме писма до различни институции, където всички имаха една и съща насоченост, че трябва да започне дебат по отношение на въвеждането на национална регулация. В страната обаче не е ясно кой точно би могъл да се ангажира с подобни действия. За да се въведе такова нещо, трябва да има институция, която да се занимава с това. В началото на новата година имаше ново правителство, всичко отшумя и беше оставено в миналото.”

Диян Стаматов, директор на столичното 119-о СУ “Акад. Михаил Арнаудов” и шеф на Съюза на работодателите в системата на народната просвета
Диян Стаматов, директор на столичното 119-о СУ “Акад. Михаил Арнаудов” и шеф на Съюза на работодателите в системата на народната просвета

Въпреки продължаващите инциденти обаче дебат по темата за ТикТок не е започван от държавна институция.

“Новите министри на отделните ведомства не са индикирани от нас и от други организации за подобни искания - подчертава Стаматов. - И както виждаме, в момента

има ново предизвикателство и нови въпросителни какво следва

оттук нататък. За мен самият този казус може да се разреши по два пътя. Единият е да се въведе забранителен режим за използването на мобилни телефони в образователните институции.

Вторият е задължителна първоначална родителска регулация на мобилните приложения, които се ползват от непълнолетни лица, както и национална регулация, която забранява използването на ТикТок от ненавършили 18 г., включително и в домашни условия. Това са за мен двата изключително лесни начина, по които институциите биха могли да се обединят и да изговорят съществуващите възможности и да предприемат мерки.”

И докато у нас все още не се е заговорилo за забрана на тази платформа,

на други места по света рестрикциите вече са факт

Една от първите държави, която ограничи достъпа до китайски приложения, беше Индия. От 2020 г. в страната е наложена трайна забрана на общо около 60 такива услуги, сред които и ТикТок. Официалната причина е рискът за сигурността на потребителите. 2 години по-късно същото направиха и талибаните в Афганистан. Жителите на Иран също нямат достъп до ТикТок. През март тази година Албания спря достъпа до приложението за 12 месеца, след като тийнейджър уби свой съученик. Правителството смята, че видеоплатформата има принос за този жесток случай и наложи съответните мерки. Там властите са провели 1300 срещи с около 65 хил. родители, които “препоръчаха и подкрепиха закриването на ТикТок”. В Германия също има такива призиви, но засега ограничения не са въведени.

Зачестяват случаите на пострадали от предизвикателствата в ТикТок.
СНИМКА: ГЕТИ
Зачестяват случаите на пострадали от предизвикателствата в ТикТок. СНИМКА: ГЕТИ

Междувременно Държавната агенция за закрила на детето обясни пред вестника ни, че се самосезира, включително и от медиийни публикации, за клипове с вредно съдържание. “ДАЗД е в тясно сътрудничество с Дирекция “Киберпрестъпност” при ГДБОП-МВР, които също сезираме при всяка информация за вредно съдържание в онлайн пространството. Все по-често децата имат достъп до съдържание, което не е подходящо за тяхното развитие - обясниха от Агенцията. - За четвърта поредна година съвместно с Регионалните управления на образованието и Българска академия за сигурност провеждаме анкета с ученици за онлайн безопасността.

Допитването е обхванало близо 7000 деца

в София, Варна, Пловдив и Велико Търново. Последното проучване от края на 2024 г. между близо 2000 ученици от 6, 7 и 8 клас в гр. Велико Търново, показва, че над 23% от децата са преживели в онлайн пространството ситуацията, която ги е накарала да се чувстват дискомфортно, сравнение с 2023 г. има увеличение с близо 5 процента.”

Според данните за миналата година 4% повече деца споделят, че са били жертва на тормоз в онлайн среда.

Над 60% от децата искат да има наказание за извършителите на киберпрестъпления

С близо 5% повече деца споделят, че са получили покани от непознати за срещи на живо. Времето, което те са онлайн се запазва същото – между един и три часа на ден.

Насилието сред подрастващите у нас също се увеличава.
СНИМКА: ГЕТИ
Насилието сред подрастващите у нас също се увеличава. СНИМКА: ГЕТИ

Отговорите показват устойчива положителна тенденция за увеличаващо се доверие на децата към родителите им по отношение на онлайн безопасността. Тяхната роля е много важна.

“Трябва да има родителски контрол с потвърждение от тяхна страна за използването на дадена социална мрежа - обяснява директорът на 119-о СУ. - Тоест тяхната роля тук е повече от 50%, защото те са закупили устройството, те са предоставили интернет услуги на детето си и е редно да знаят какво се случва. Всички са много спокойни, когато децата са с мобилен телефон. Точно в момента на успокояването обаче започва голямата неизвестна, защото в съседната стая се случва нещо друго, без да имат родителски ангажимент към тях.”

За съжаление, много от майките и бащите сами правят профили на децата си в социалните мрежи. Друг е въпросът на какво съдържание попадат и дали е подходящо за тях.

“Това е една споделена безотговорност, защото ТикТок не е детска игра - категоричен е Стаматов. - То е създадено в Китай със съвсем други цели. Там няма подобни предизвикателства, които да водят след себе си жертви, но за съжаление, в ЕС това е масова пандемия.”

Само че проблемът не е само в ТикТок.

Зачестяват случаите сред тийнейджърите на употреба на

дизайнерска дрога, вейпове, райски газ

и сякаш за всичко това няма решение.

“Съвременните опасности извън дигиталната мрежа отново опират до контрол и регулация, и то от органите, които са оторизирани да извършват такива действия - отбелязва Диян Стаматов. - Продажбата на алкохол, цигари, кафета, тротинетки и други устройства се извършва основно на непълнолетни лица. В същото време родителският контрол тук отново е в графата на безотговорността, защото когато се констатираха случаите на употреба на вейп, се оказа, че

те са закупени от родителите на децата

или са подарък от роднина, или са с ясното знание на цялото семейство по отношение на тяхното осигуряване. Тоест тази безотговорност на родителите се прехвърля като отговорност на институциите. Тук санкцията е редно да бъде за майките и бащите, а не за самите деца.

В училището, например, когато изземем вейп викаме родител, за да му го предадем и за огромно съжаление, повечето казват: “Нищо не можем да направим”. Това не е никак адекватно в ситуацията.”

Някои експерти смятат, че изменението на поколенията заради интернет води и до разпад на ценности. Родителите са все по-ангажирани в ежедневието си и нямат никаква представа какво правят децата им през това време.

“За голямо съжаление, е точно така и сигналната лампа е, че тези случаи, които виждаме всеки ден по медиите и отрицателните постъпки, пак опираме до ролята на родителя - споделя Стаматов. - Всичко е свързано с възпитанието. Това е много сложен процес. Той не може да минава само с леки подходи: “Да се надяваме, че няма да се случи дадена ситуация”. Това е надежда, но постъпката няма как да не се повтори, когато няма правила, които да се следват от родители, учители и деца. Въпросът не опира до крайни санкции, а до кое трябва, кое - не, кое е позволено, и кое не е. И когато нещо непозволено се случи, но няма санкции, се получава усещане за ненаказуемост при всяка една нова ситуация.

Това е едно дигитално поколение с по-малка социална комуникация

и само възрастните сме тези, които имаме силата да им помогнем да спрат с тези устройства. Вярно е, че това е бъдещото, но тогава, когато човек е достатъчно грамотен да го използва за своите положителни цели и да не прибягва към него като една зависимост, каквато наблюдаваме в момента при почти всички подрастващи, без значение за тяхното социално ниво. При възрастните този феномен е контролируем и до голяма степен осъзнат, докато децата трябва да се социализират в училищната среда, да получат образование, да имат подготовка и висока степен на грамотност. Тоест ролята на учителя и на семейството е изключително важна. За да не стигаме до случаи, които имат фатален край.”

Докато учителите работят в посока да изградят доверие с децата, лекарите също се опитват да им обяснят, че използването на вейпове, райски газ и дизайнерска дрога

може да доведе до смърт

След поредицата тежки случаи на отравяне и дори смърт сред подрастващи у нас, които употребяват вейпове и дишат балони с райски газ, стартира мащабна национална кампания за борба срещу тази опасна за здравето и живота практика сред децата. Специалисти от ВМА се включиха в инициативата на Държавната агенция за закрила на детето за вредите от употребата им.

доц. д-р Людмила Нейкова, началник на катедра “Токсикология” във Военномедицинска академия.
СНИМКА: ВМА
доц. д-р Людмила Нейкова, началник на катедра “Токсикология” във Военномедицинска академия. СНИМКА: ВМА

“Обяснявам на подрастващите, че не трябва да се подвеждат, защото не е никак лесно да се възстановяват след вредите - споделя доц. д-р Людмила Нейкова, началник на катедра “Токсикология” във Военномедицинска академия. - Могат да стигнат до трайна инвалидизация и до смърт. Хексахидроканабинолът, който се съдържа във вейповете, може да доведе до безпокойство, паникатаки и параноя, след което да се налага тежко и продължително лечение.

Нереална преценка за действителността

например, силен световъртеж, дефицит на витамин B12 и неврологични увреждания са част от последиците след употреба на райски газ.”

Тя посочва и че интоксикацията с парацетамол например, каквито случаи се наблюдаваха през последните месеци, остава трудно откриваема заради липсата на симптоми.

“Парацетамолът дава отражение основно върху черния дроб - обяснява доц. Нейкова. - Когато има съчетание на това лекарство с други, които масово се използват при грип и настинка, могат да настъпят много по-тежки оплаквания. Той се метаболизира, натоварва органа и има увреждащо действие върху клетките.”

И въпреки че са започнали различни информационни кампании, се оказва, че преди всичко родителите са виновни за постъпките на децата си. Не им дават нужното възпитание, не им поставят граници, награждават ги със скъпи подаръци, не ги контролират.

Докато един ден детето не се озове в болница…