Днес се навършват 39 години от първата сърдечна трансплантация в България и на Балканите.
Операцията е извършена на 14 май 1986 година от екип, ръководен от проф. Александър Чирков в столичната болница "Света Екатерина", информира БНР.
В периода 1986-1988 г. са направени 6 сърдечни трансплантации, припомни за БНР проф. Димитър Петков, изпълнителен директор на болница "Света Екатерина".
"Първата е направена от проф. Чирков и екип. Максималната преживяемост е някъде година и шест месеца на всичките тия пациенти", обясни той.
Първата успешна сърдечна трансплантация дава тласък на развитието на сърдечно-съдовата хирургия в България.
"Непрекъснато извършваме на годината по една-две операции, като имаше период 2013-2014 правихме по осем, дори девет сърдечни трансплантации годишно", допълни проф. Петков.
Тъй като намирането на донори е много трудно, в последните години на пациентите все по-често се слагат изкуствени сърца.
"Лечението на двата вида трансплантации изкуствените сърца са почти съпоставимо, защото при изкуствените сърца максималният резултат до този момент е някъде около 16-18 години на хората, които са с изкуствени сърца. Докато с трансплантация е малко повече", каза още изпълнителният директор на лечебното заведение.
За това как да се погрижим за здравето на сърцето си, анестезиологът доц. Филип Абединов от болница "Света Екатерина" посъветва: "По-малко стрес, повече почивка, разходки, начин и форма на храненето и повече усмивки".
Коментари