Ще остане ли София без общинско педиатрично отделение, след като в рамките на няколко месеца затвори отделението във Втора градска болница, а сега има опасност това да се случи и в Пета градска болница?
Лекарите от педиатрията в Пета градска болница подадоха колективна оставка заради обидно ниски възнаграждения. Те протестират, докато и в момента в нея се лекуват 16 деца. Петима от седем лекари, включително и началникът на отделението, са депозирали молби за напускане. Едната докторка е в болничен поради продължително боледуване, но също подкрепя колегите си. А седмият лекар е пенсионер, който може да си тръгне по всяко време. Служители и на педиатрията, и на цялата болница се събраха на протест.
Здравният асистент Свилен Делчев публикува своя фиш с получени 477 лева. "Това са парите, които аз получих за 7 дежурства по 12 часа. Под 6 лева на час. Явно обществото и държавата оценява на толкова труда - не само моя, на медиците, на лекарите, на всички тези хора. Лекари са последното обществено звено с най-ниско заплащане. Хора, които учат 12 години. Вкъщи са при мама и тате до 40-годишна възраст. Това е просто подигравателно към хора, които лекуват нас, вас, вашите деца. Проблемът със здравеопазването е общ. Ако ние сме на дъното, тази сма беше под дъното. Сумите в здравеопазването са изключително подигравателни. Аз ако не получавам 477 лева, получавам 650 лева нормално, по принцип. Това е на дъното. Сегашната сума вече е под дъното. Когато не сме подплатени финансово, съответно отношението и на пациентите, и на обществото не е добро. Ако един преподавател не е добре облечен пред децата, а децата са със смартфони за няколко хиляди лева, родителите имат унизително отношение към тези педагози. По същия начин се чувстваме и ние. Ние си плащаме облеклото - един нормален костюм, за да се чувстваме комфортно в него, струва 150 лева. Този костюм използваме половин година. Неведнъж се е случвало да купуваме сами и консумативите. Винаги, когато се наложи. Винаги когато пациент няма пари, винаги когато трябва да се направят изследвания, аз лично съм купувал колектори, които служат за изследвания на урина. Вместо да пращам родителите да ходят да купуват, отивам до аптеката, за да има колектори за децата", заяви Свилен Делчев пред bTV.
Доктор Таня Доломанжи вече е подала своята оставка. Тя е сред петимата, депозирали молбите си. "Вероятно сте запознати, че към отделението ще се разкрие денонощен педиатричен кабинет. Натоварването на отделението се увеличи. Както и със закриването на отделението във Втора градска болница. Потокът от пациенти се увеличи, но нашите приходи си остават същите за работата, която стана повече", каза доктор Доломанжи. Тя споделя, че работата с деца е нейна мечта. "Всъщност аз не се отказвам от мечтата си, защото ще продължа да работя с деца. Ако не успеем тук да стигнем до консенсус, аз пак ще работя с деца и няма да се откажа от педиатрията. И от децата. Особено, след като само вчера получих пет-шест обаждания от майки, да не говорим колко коментари съм прочела във фейсбук от родители, които ни подкрепят", заяви Таня Доломанжи.
Исканията на лекарите са поне 50% увеличение на работната заплата и поне 50% от всеки преглед да се плаща на лекаря, който го е извършил.
"Трябва кардинална промяна на системата в здравеопазването. Колегите са прави и ние напълно ги подкрепяме в техните протести. Те са напълно прави да искат по-добър икономически резултат", заяви Диана Георгиева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни услуги.
Подкрепи ги и д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз.
Коментари