- Мястото е сигнал за различни болести
- Зависи къде точно и колко силни са болките
От остри спазми и подуване на корема до гадене и загуба на апетит стомашните болки са често срещано неприятно изживяване. Обикновено то не е признак на нещо сериозно, но ако се пренебрегне, може да бъде опасно особено когато болката е упорита и продължителна, предупреждава лондонският гастроентеролог д-р Хана Пател.
Така е, защото в тази област се намират жизненоважни органи и не е изключено спазмите да са причинени от апендицит или бъбречна криза, обяснява тя. От мястото на болката може да се установи за какъв проблем вероятно става дума.
Постоянна болка в долната дясна част на корема
може да е предупреждение за възпаление на апендикса – израстък на сляпото черво. Той е тънка тръба с дължина 5 до 10 см и е свързан с дебелото черво. Въпреки десетилетията изследвания учените все още не са сигурни каква всъщност е неговата роля.
При апендицит този орган се подува и областта става болезнена. Ако бързо не се пристъпи към лечение, има вероятност той да се спука, а това в някои случаи е животозастрашаващо.
“Апендицитът обикновено започва с болка в средата на корема, която може да се появи и да изчезне - казва д-р Пател. - В рамките на часове коликите преминават в долната дясна страна, където е апендиксът, и стават постоянни и силни.”
Натискането върху тази област, кашлянето и дори обикновеното ходене може да влошат още повече болката. При апендицит наред със спазмите често губите апетит, появяват се запек или диария, чувствате се зле. Ако болката се разпространи върху целия корем, трябва да се обадите на Спешна помощ, защото това може да е знак, че апендиксът се е спукал. А това води до бактериална инфекция на лигавицата на корема - перитонит. Тогава вътрешните ви органи са застрашени от увреждане, болката е нетърпима, вдигате температура, пулсът ви се ускорява, гади ви се, повръщате.
Лечението обикновено включва антибиотици, операция за отстраняване на апендикса и дренаж на събралата се гной.
За болка в ниската централна част
на корема честа причина са инфекция на долните пикочни пътища, казва д-р Пател. Това са възпаления на пикочния канал, който извежда урината от тялото. Те са често срещани и не толкова сериозни като горната уринарна инфекция, която засяга бъбреците и уретера, който ги свързва с пикочния мехур.
Освен болки ниско в коремния център инфекцията на долните пикочни пътища причинява обща умора, дискомфорт, парене и внезапно желание за уриниране, обяснява специалистката. Имате чувството, че не можете да изпразните пикочния си мехур. Когато го направите, урината може да е мътна и дори да съдържа кръв. В такива случаи се предписват съответни антибиотици.
Според д-р Пател болката от двете страни на кръста
може да сигнализира за инфекция на горните пикочни пътища. “Тя е сериозна, ако не се лекува, тъй като може да увреди бъбреците или да се разпространи в кръвта”, предупреждава лекарката. Освен силни болки инфекциите на бъбреците или уретера причиняват треска, треперене, гадене, повръщане, объркване и възбуда. При тези симптоми трябва спешно да се прегледате, тъй като възпалението може да причини сепсис. А това е опасна реакция на инфекцията, която може да доведе до полиорганна недостатъчност и смърт.
Болката в горната централна част
на корема точно под гръдния кош може да е причинена от киселинен рефлукс или гастро-езофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ).
При това често срещано състояние киселината от стомаха изтича в хранопровода, обяснява д-р Пател. То може да причини лош дъх, подуване на корема, възпален хранопровод, киселини и болка при преглъщане.
“След Коледа имаме много подобни пациенти заради преяждане и препиване”, казва британският експерт. И обяснява, че болестта възниква в резултат на отслабване на мускулния пръстен в дъното на хранопровода.
Много мазните храни карат стомаха да произвежда повече киселина, което дразни хранопровода. Пикантните блюда и кафето също допринасят.
Обикновено синдромът може да се контролира с диета и медикаменти, но понякога е необходима операция за отстраняване на проблема.
Червата са вероятната причина за болка в центъра на стомаха
Спазмите там може да са признак за вирус, хранително отравяне, алергия или непоносимост към лактоза. Но често означават и синдром на раздразнените черва (IBS) - състояние, засягащо храносмилателната система.
“Симптомите са стомашни спазми, подуване на корема, диария и запек. Те обикновено отминават с времето, но могат да продължат дни, седмици или месеци”, казва Хана Пател.
Точната причина за състоянието е неизвестна, но е свързана с много бързо или твърде бавно преминаване на храната през червата, чревна свръхчувствителност, стрес и наследственост.
Проблемът може да продължи цял живот и да окаже неприятно влияние върху ежедневието, обяснява тя. Въпреки че няма лечение, промените в храненето и лекарствата често помагат за контролиране на симптомите.
Болката в горната дясна част на корема,
точно зад ребрата, може да бъде причинена от камъни в жлъчката. Жлъчният мехур, който се намира под черния дроб, съхранява жлъчката, за да помогне за смилане на мазнините. Смята се, че камъните в жлъчката са причинени от дисбаланс на химическия състав в жлъчния мехур или висок холестерол.
Самите камъни обикновено не причиняват симптоми. Но ако блокират един от жлъчните пътища, могат да предизвикат остра болка в областта, наречена жлъчна колика, и да предизвикат опасно усложнение.
Пациентът получава периодични болки в горната средна или дясна част на корема, които може да се разпространят към гърба, казва д-р Пател.
Над 1 от всеки 10 възрастни във Великобритания има камъни в жлъчката, но малка част от тях развиват симптоми, сред които са топли вълни, изпотяване, гадене, а при някои - и повръщане. Тези епизоди често се случват през нощта, но могат да се появят и половин-един час след ядене, особено след мазни храни.
Когато симптомите не изчезнат след четири до шест часа, това може да е знак, че жлъчният мехур се е възпалил. Това се лекува с антибиотици, но понякога се налага и операция за отстраняване на жлъчката.
Силни болки могат да се появят и от запушване на жлъчния мехур с камъни, а това може да причини други проблеми като жълтеница, панкреатит или холангит пояснява д-р Хана Пател.
Необходимо е да бъде потърсена медицинска помощ незабавно, ако пациентът изпитва някой от следните симптоми заедно с коремната болка:
- изключително твърд корем;
- болка в корема при докосване;
- изкашляне или повръщане на кръв;
- повръщане, което не спира;
- кървава диария;
- болка или притискане в гърдите;
- проблем с дишането;
- световъртеж;
- припадък
- нарушена перисталтика (невъзможност за движение на червата), заедно с повръщане;
- болка във врата, рамото или между лопатките;
- промени в зрението.
С какво да се храните, ако имате колики?
Варени зеленчуци; Омлети;
Макарони и зърнени храни;
Зеленчукови, млечни, зърнени супи;
Нискомаслени сортове риба и месо -, варени или печени, на парчета или пюрирани;
Вода и слаб чай
Коментари