Трансплантацията в Ню Йорк е първата в света, присадила цяло око на жив пациент
Операцията е продължила 21 ч, участвали са 140 медици
През юни 2021 г. американският електротехник Арън Джеймс отива на работа нощна смяна на далекопровод в Мисури. Събужда се 6 седмици по-късно в интензивното отделение на център по изгаряния в Далас, Тексас. И не знае защо.
44-годишният ветеран от армията не помни, че е докоснал проводник с напрежение 7200 волта и токът е изгорил лявото му око, целия му нос, устните, лявата буза, брадичката, както и лявата му ръка. Когато с оцелялото си дясно око вижда снимката, която е накарал съпругата си да му направи с телефона, изпада в шок. Лицето му го няма.
Прилича на лорд Волдемор от "Хари Потър"
Днес 46-годишният синеок Арън Джеймс изглежда съвсем прилично. Има бузи, устни и ново око, макар и кафяво. Не вижда с него, но се надява с времето да прогледне. "Ако ли не - казва той, - експериментът ще даде тласък на тази област от медицината, а това е страхотно."
До този оптимистичен резултат обаче се стига след две години ходене по мъките. Местят го от болница в болница, правят му многобройни операции, за да го "закърпят". В Далас заради нетърпимите болки вадят пострадалото око. Режат овъглената ръка и я заменят с протеза.
Тази година в съдбата на Арън Джеймс настъпва обрат – специалисти от академичния медицински център NYU Langone Health в Ню Йорк се наемат да върнат на пациента човешкия облик.
Намира се и донор - 30-годишен загинал мъж
Лекарите отдавна присаждат очна ретина. Но Арън е първият жив пациент в света, на когото е трансплантирана цяла очна ябълка. Операцията в Ню Йорк продължава 21 часа с участието на 140 души медицински персонал. Тя се провежда в две зали. В едната хирурзите премахват увредените части от лицето на Арън, за да ги заменят с донорска тъкан. В другата правят дисекция на лицето и очната ябълка на донора. След 12 часа започва 2-ият етап на присаждането. Хирурзите се надбягват с времето, за да пренесат изрязаните лице и очна ябълка от донора към Арън. През това време въпросните органи не получават никакво кръвоснабдяване.
Екипът започва свързването. За трансплантацията на окото
инжектират специфични стволови клетки CD34 от костния мозък на донора
в очния нерв на реципиента с цел да се насърчи възстановяването му.
Офталмологът д-р Хосе-Ален Сахел обяснява, че повторното свързване на зрителния нерв на Арън с окото на донора е било ключова стъпка в операцията. "Хирурзите в Далас много умно не бяха прерязали този нерв твърде далеч от очната ябълка, когато преди време премахваха окото на пациента", обяснява той.
Днес, 6 месеца по-късно, г-н Джеймс се възстановява добре от двойната трансплантация и присаденото око изглежда забележително здраво.
Лекарите констатират наличие на директен кръвен приток към ретината – онази част от окото, която преобразува светлината в електрически сигнали, а зрителният нерв ги изпраща към мозъка.
Затова те не изключват пациентът да си върне зрението
Сега всичко зависи от това как ще се регенерира очният нерв. Но каквото и да стане, пробивът е направен и с повече изследвания и инвестиции такива операции ще могат да връщат зрението на пациенти.
"Самият факт, че извършихме първата успешна трансплантация на цяло око с лице, е огромно постижение, което мнозина смятаха за невъзможно - казва проф. Едуардо Родригес, един от водещите хирурзи на операцията. – Постигнахме голям напредък и проправихме пътя към следващ етап в битката със слепотата. Не твърдим, че ще възстановим зрението на Арън, но за мен няма съмнение, че сме една крачка по-близо до решаването на подобни проблеми."
Пациентът няма думи да благодари на екипа и на близките на донора, направили операцията възможна. "Тя промени живота ми. Сега, когато се разхождам по улиците, изглеждам нормален човек.
Имам истинско око и дори да не прогледна с него, виждам с другото",
казва той. А е имало време, когато всичко е изглеждало загубено. "Докторът ми каза: "Побързайте да дойдете в болницата, докато е жив", споделя жена му.
Когато тя и дъщеря им Алис го виждат за първи път след инцидента, картината е смразяваща. Костите по черепа и брадичката са оголени, очната кухина зее празна.
А когато се срещат след феноменалната операция в Ню Йорк, близките не могат да го познаят. Той е с нов нормален нос, устни и буза, по които вече е набола брада. И най-поразяващото – с ново кафеникаво, леко отекло от операцията око, макар и незрящо. Съпругата вижда лице, изпълнено с благодарност. И тогава бликва емоцията: "Беше лудо, страхотно, възторжено чувство".
Пациентът продължава да е под постоянно наблюдение, взема лекарства срещу риска тялото му да отхвърли новите органи. Арън вече има мирис и вкус. И остава и с надеждата, че един чуден ден може да погледне от донорското си око.

Коментари