Гръмки жестове, недоспиване, липса на скандали тикат двойките към раздяла

Изневяра, домашно насилие, липса на привързаност и на секс – тези проблеми са крещящо доказателство за несполука в интимните отношения. Но има и други, привидно невинни, но коварни и трудно забележими знаци, които сигнализират, че връзката не върви добре.

Трейси Кокс, британска авторка на книги за любовта и съжителството и известен сексолог, разкрива във в. “Дейли мейл” 10 такива по-трудно забележими сигнала, потвърдени с изследвания и от практиката.

Сред тях са опитите да купиш любов с ефектни изненади като неочакван уикенд в Париж. А всъщност дребните, но ежедневни прояви на внимание, поддържат огъня на любовта.

Английско проучване сред 5000 души хвърля светлина върху фактите, които правят двойките щастливи. Излиза, че да изпиете по чаша чай заедно, да се гушкате и други мили жестове са най-важни. Парите, пръснати за цветя, шоколадови бонбони и парфюми са хубави, но не гарантират, че любовта ще процъфтява.

Недоспиване. Много изследвания доказват връзката между съня и конфликтните отношения между партньорите. Двойки, прекарали безсънна нощ, разказват пред научен екип, че после не са склонни да проявяват към половинката си съчувствие, комуникацията е лоша, както и преценката за чувствата на другия.

Доброто наспиване означава по-успешна връзка, уверява Трейси Кокс. Без достатъчно здрав сън мозъкът не функционира правилно, реагирате афектирано на много неща, които иначе не биха ви раздразнили, не откликвате на емоциите на партньора. Недоспиването ни стресира, депресира и натъжава, а всичко това се отразява на интимните отношения.

Когато не се наспивате добре, ставате непривлекателни. Проучване от 2017 г. показа, че хората намират за по-малко атрактивни онези, които са спали лошо, в сравнение с участниците в теста, изкарали 8 часа здрав сън.

Женени на 23 години. За това има статистика – при брак на тази възраст шансът да се разведете е 45%. Анкетьори попитали двойки, разведени преди 1 до 14 години, какво е допринесло за раздялата. Почти половината от анкетираните изтъкват факта, че са се венчали твърде млади (средно на 23,3 г.). На тази възраст няма достатъчно време да опознаеш  другия и характерът и навиците му може да те изненадат неприятно, казва  Кокс. Излиза, че “сляпата неделя” може да ви изиграе лоша шега.

Гледайте да направете семейство до 32-годишна възраст, а не след това. Според 7-годишно проучване сред 10 хил. души с всяка година след 32 рискът от развод расте с 5 процента. А от 32 надолу (докъм 27-28 г.) този риск намалява с 11%.

При сключващите брак на възраст между 28 и 32 г. вероятността да се разделят е най-малка, показва изследването. 

Поставянето на “аз” пред “ние” често води до нещастен брак. 55% от двойките, които изследователите определят като успешни, казват, че наблягат по-малко върху своите желания и повече върху общите стремежи.

Не се карате? Лош знак! Според психолозите той говори за проблем – двойката се страхува, че разнищването на конфликтни теми може да доведе до разрив. Според сондажи партньори, които се дърлят и спорят, имат

10 пъти по-голям шанс за щастливо съжителство от онези, които замитат нещата под килима.

Да гълчиш, означава, че те е грижа за другия и  искаш да го накараш да се съгласи с теб. Обратното на любовта не е омразата, а безразличието, казва Трейси Кокс. Една караница на всеки 2-3 седмици е по-добре от нито една месеци наред.

Заблудата на партньора с прикриване на истини и с полуистини е по-вредна за връзката дори и от откровената лъжа, смята г-жа Кокс. Не става въпрос за “бели лъжи”, а за това да не разкриваш съществени неща за себе си, докато не те натиснат.

“Но ти не си ме питал/а дали съм лежал/а в затвора (вземал/а наркотици, изнасилвал/а и др.)” е обичайната защита на притиснатия до стената. Според много изследвания лъжата и увъртането с цел прикриване на афера вредят на връзката повече от физическия акт на изневярата. Успешното партньорство изисква пълна прозрачност.

Препоръката на Кокс е да попитате предварително партньора дали крие прегрешения, фатални за отношенията ви.

Упоритото отстояване на собствените цели и мечти, различни от тези на другия, подронва връзката. Ти обичаш да пътуваш, той - не. Ти искаш да живееш на село, тя - не. И най-съвместимите двойки може да имат несъвместими житейски стремежи, но трябва да има място за компромис.

Времето и взаимното влияние примиряват различията, сближават вижданията. 450 двойки, запитани по въпроса, казват, че са си повлияли взаимно в дългосрочен план. Това е важен механизъм за сближаване на житейските цели и за стабилна връзка.

Много двойки смятат, че брачната консултация е убиец на връзката и сигнал за задаващ се развод. Не е вярно, казва Трейси Кокс. Партньори, посетили консултант при първи сигнали за проблем, е много по-малко вероятно да се разделят от онези, които отлагат това.

Преди 30 г. терапията за двойки е имала 50% успех, при това временен. Днешните методи гарантират 75 до 98 на сто успеваемост. Повечето хора чакат средно 6 г,. преди да потърсят помощ. Не се бавете – колкото по-рано, толкова по-резултатно.

Да имате деца, за да спасите брака си, е погрешно решение. Бебетата няма да ви сближат, ако не сте доволни от самото начало на връзката.

Изследванията показват, че веднага след раждането на бебето родителите изпитват “взрив на щастие”. Но отглеждането на деца е трудно. То повишава удовлетворението от живота, но това си има цена: огромна отговорност и постоянен стрес. Затова по статистика в много случаи “взривът на щастие” изчезва в течение на една година. Двойките, които са били щастливи, преди да имат деца, са относително защитени от повечето негативни ефекти. Още повече ако решението да имат дете е било взаимно.

Можем да наричаме неомъжените жени без деца “стари моми”, но науката ни казва друго, пише Трейси Кокс. Според проучвания те са най-щастливата подгрупа от населението. И са по-склонни да живеят по-дълго от техните омъжени многодетни връстници.