До 7000 ваксини на час ще могат да се произвеждат в "Антибиотик"-Разград

Ще спасим стотици милиони животи

Премиерът Бойко Борисов посети производствената база на „Биовет“ АД, където ще има възможност да се произвеждат ваксини за хуманната медицина, включително срещу COVID-19, както и ваксини за ветеринарна употреба. За целта компанията е инвестира близо 120 милиона лева. Това се разбра от видео, което министър-председателят публикува във фейсбук.

Инвестицията в новата производствена мощност е клас "А" на обща стойност 400 млн. лева и ще разкрие нови 350 работни места, съобщиха представители на компанията. 

Проектът включва разширение на инсталация за производство на междинни продукти, инсталация за производство на имуногенни фармацевтични продукти и фотоволтаична централа в Разград. Предвижда се разширяване на съществуващото предприятие посредством изграждане на новия завод и фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди.

До три месеца ще имаме готов завод, където ще могат да се произвеждат ваксини срещу COVID-19, обяви министър-председателят в Разград.

На инспекцията в завода днес бяха и изпълнителният директор на Агенцията по лекарства Богдан Кирилов, зам.-министърът Николай Нанков и депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова.

От разговора с директора на завода стана ясно, че всичко така е организирано, че да не се смесват потоците при производството на различни ваксини. 

До 7000 ваксини на час ще могат да се произвеждат в завода.

Премиерът остана впечатлен, че в завода ще има склад за съхранение на продукцята, в който ще се поддържа температура от минус 186 градуса.

"Като казаха от "Пфайзер", че трябва да ги пазим, една седмица бяха в стрес моите хора", отбеляза Борисов.

"Обещах пред ЕК да изпратим веднага на какъв етап е нашата база. За наша радост, вие сте мислили далновидно и когато другите започват да правят, ние да сме на етап монтиране на машини. Много съм щастлив, защото на европейската карта за ваксинация ще се присъедини и България. Много държави ще си отдъхнат. Дори да стартират днес другите, ще са с 16 след нас, а ние за 16 месеца ще произведем стотици милиони ваксини и ще спасим стотици милиони животи", заяви премиерът.

В рамките на посещението си в Разград премиерът Борисов акцентира също върху сериозната подкрепа, която правителството е оказало за развитието на общината. Миналия месец кабинетът отпусна близо 2 милиона лева за ремонт на уличната инфраструктура в града, както и 1,2 млн. лв. за продължаване на строително - монтажните работи по консервация, реставрация и адаптация на джамията „Макбул Ибрахим паша“. Преди седмица кабинетът осигури и над 80 000 лева за почистване коритото на р. Бели Лом.

Инвестицията за новата инсталация е над 120 млн. лв.
Инвестицията за новата инсталация е над 120 млн. лв.
Бойко Борисов бе в Разград
Бойко Борисов бе в Разград
Премиерът разгледа инсталацията в завода в Разград
Премиерът разгледа инсталацията в завода в Разград