Експеримент с астронавти и доброволци на Земята помогна на американски медици да открият изменения в очите на екипажите на Международната космическа станция (МКС), предаде ТАСС.
Промените са в кръвоснабдените обвивки, захранващи ретината и предпазващи я от удар. Те водат до потъмняване на образа и главоболие, от които се оплакват астронавтите при продължителна работа в орбита.
В последните години учените установиха, че такива оплаквания има само при дълги полети, но липсват при краткотраен престой в орбита.
Екипът на Майкъл Стенгър, медик от космическия център "Линдън Джонсън", от години изследва проблема. Учените следили на Земята как работят очите на доброволци, които няколко седмици лежат в наклонени кревати. Тези условия повтарят положението, в което се намират екипажите на МКС. Но колкото и дълго да изкарвали в тази поза, промени в очите на доброволците няма.
Оказало се, че условията на Земята не копират точно орбиталните. При коригирането на количеството въглероден двуокис в стаята и при по-строг контрол на главата при приема на храна измененията се появили. Те били еднакви при 11-те доброволци и при астронавтите, извършили дълги полети в периода 2012-2018 г.
Установени били промени в дебелината на ретината. Но възпалението на зрителния нерв протичало по различен начин на Земята и в Космоса.
Коментари