Световният ден за борба със СПИН ни напомня, че е епидемията не е отминала, и че вирусът ХИВ продължава да засяга милиони хора в света, съобщи Световната здравна организация, предава БТА.

Мотото на деня за 2019 г. е "Общностите са от решаващо значение".

От 37,9-те милиона хора, живеещи с вируса ХИВ през 2018 г., 62 процента са получили лечение, а 53 процента са с потиснат вирус и намален риск да го предадат на други. Броят на новите заразени с ХИВ е намалял с 40 процента в сравнение с 1997 г., когато е пикът на епидемията - от 2,9 милиона до 1,7 милиона. За този успех допринасят хиляди здравни работници и мрежи за взаимопомощ на засегнати хора.

Благодарение на антиретровирусното лечение смъртността от съпътстващите СПИН заболявания е намалена с 56 процента - от 1,7 милиона души, когато е пикът през 2004 г., до 770 000. Въпреки това ХИВ и СПИН остават сред основните проблеми на световното здравеопазване.

От началото на епидемията жертви на вируса са около 32 милиона души.

Най-засегнатият от епидемията район е Източна и Южна Африка, където живеят около 20,6 милиона заразени.

Световният ден за борба със СПИН се отбелязва от 1988 г. по инициатива на Световната здравна организация, одобрена с резолюция A/RES/43/15 на Общото събрание на ООН от 27 октомври 1988 г., с цел да се информира обществеността за разпространението на болестта, да се поощрява обмена на информация между научните и медицински общности в света за опита им в борбата с това заболяване.