Половината пациенти, приемащи статини срещу лошия холестерол, не успяват да го понижат до здравословното ниво за две години, предаде Франс прес.

Британски лекари установиха, че след 2-годишен прием на статини 84 609 пациенти (или 51,2% от общия брой изследвани) не са постигнали желаното понижение от 40% на холестеролното ниво.

Статините са лекарства, които се предписват за понижаване на лошия холестерол (C-LDL) в кръвта. Те безспорно помагат при вторична превенция след прекаран инфаркт. Но тяхната употреба при първичната превенция - при хора с инсулт или със сърдечна болест (напр. ангина пекторис) - се оспорва.

Препоръките за прилагането на статини при първична превенция на пациенти с риск (пушене, артериална хипертония, наднормено тегло, диабет, повишен холестерол, напреднала възраст и др.) варират в отделните страни, посочват авторите.

Изследваните били на средна възраст 62 г., от тях 48,6% - жени без предистория на сърдечносъдови заболявания. Всички започнали лечение със статини в периода от 1990 до 2016 г.

Пациентите, които за 2 години не достигнат таргетното ниво, са с 22% по-голям риск от поява на сърдечносъдово заболяване, обобщават авторите с ръководител д-р Стивън Уънг от университета на Нотингам.

Различната реакция спрямо статина може да произлиза от генетични разлики и от неточно следване на лекарските предписания. Засега не може да се установи защо при едни пациенти лечението действа, а при други - не. Разликата може също да се дължи на различен риск от сърдечно заболяване.

Марсио Битенкорт от университетската болница на Сао Пауло окачестви резултатите като "будещи ясна тревога" и като недостатъчни. Статините намаляват риска от сърдечни болести и инсулт при голям процент пациенти. "Антистатиновата пропаганда, която се базира на псевдонаука, трябва да бъде опровергана," каза Битенкорт.