България е на първо място в ЕС по заболеваемост от белодробните болести. Една трета от болните деца в България страдат от тях. Много родители, които пушат у дома, влияят на децата с астма, каза д-р София Ангелова - председател на Сдружение НАПББ, цитирана от БТА.
Хроничната обструктивна белодробна болест /ХОББ/ е вече на трето място като причина за преждевременнатаa смърт заедно с катастрофите. 5-10% от населението е болно от ХОББ. Само 75 000 се лекуват. Спирането на лечението им веднага влошава тяхното състояние. Но мнозина, макар да се лекуват, продължават да пушат и това обезсмисля лечението.
Пушенето е сред най-големите причинители на белодробните болести, а в много страни - и най-важната причина за инвалидизиране, страдание и ранна смърт. Това е единствената причина за влошаване на здравето, която е напълно предотвратима.
Освен ХОББ, острите инфекции на долните дихателни пътища, рак и туберкулоза са основните болести, които водят до смърт. Десет души на ден умират от рак на белите дробове, посочи д-р Ангелова.
От началото нап рехода през 1990 г. заболеваемостта от туберкулоза расте, защото бедността накара хората да ядат лоша храна. Затова при дълго продължила кашлица, чести инфекции, задух и свирене в гърдите да се търси пулмолог, за да може навреме да се улавя болестта, призова Ангелова.
На 10 май започва кампания срещу белодробните болести. Ще се правят прегледи след записване на тел 070010126.
Коментари