Нора завършва философия в СУ “Климент Охридски”, където се увлича по източната философия. Задълбочава интереса си и го насочва изцяло към йога. От 2013 г. работи като йога инструктор, с ежедневни практики по “Хат/х/а йога”, “Виняса флоу”, “Пауър йога”. През юни 2015 г. се дипломира в НСА като лицензиран йога преподавател към Българската федерация по йога. Споделя убеждението, че йога не е просто начин на живот, а градивна трансформираща сила, която помага за пълната себереализация на всяко ниво - физическо, психическо, емоционално и духовно.
Далай Лама казва: “Няма нужда от храмове, няма нужда от сложни философии. Мозъкът и сърце то ми са моите храмове, моята философия е добротата.” Кога за последно се чувствахте наистина добре? Без болки, умора, раздразнение, отпадналост или изтощение? Стресът, работата, отговорностите, грижите са винаги на преден план и времето сякашне стига за нищо.
В началото на всяка година имаме мотивация и енергия за нови неща. Защо тази година да не опитаме с йога? Тя не изисква много от нашето време, можем да започнем рано сутрин преди работа с 10-минутна практика или през уикенда да отделим час.
Йога изповядва философията на добротата, тя въздейства по възможно най-добрия начин на мозъка и сърцето, на тялото и ума. Може да звучи абстрактно, но резултатът е факт - практикуващите я стават по-балансирани, осъзнати и по-щастливи. Йога чрез своята систематичност, правила, действия и практическа насоченост ни изкарва извън състоянието на инертност, води ни по пътя на осъзнаването и себереализацията.
Според индийския гуру Свами Ниранджан Сарасвати “йога е древна система, която съдържа философия, начин на живот и техники, и цели развитието на цялостната личност - нейното физическо и енергийно измерение, ума и емоциите, мъдростта, нравствеността, по-високото качество във взаимоотношенията и осъзнаването за духовна същност на всеки.”
Опитайте да се сетите за нещо, което коренно промени живота ви през 2017 г. Нещо, което направи тялото ви силно и издръжливо, умът - спокоен, емоциите - балансирани. Не се сещате?
Ето ви 5 причини защо да практикувате йога:
1. Модерно е! Григор Димитров практикува йога, Димитър Бербатов, Антъни Джошуа, Мадона, Стинг и още куп знаменитости. Правят го, защото ги кара да се чувстват щастливи. Йога е отлично средство за справяне със стреса и негативните емоции.
2. Евтино е! Нужна ни е една постелка. Няма необходимост от скъпа екипировка, специални дрехи или среда. Можем да практикуваме навсякъде и по всяко време - вкъщи, в парка, в планината.
3. Йога е за всички! Могат да практикуват както жени, така и мъже. Йога е универсална, подходяща за всяка възраст. Най-възрастната йога инструкторка е Тао Порхон-Линч, която е действащ инструктор на 99 години!
4. Йога обединява хората! Няма по-добро място за нови контакти, запознанства и приятни изживявания от залата за йога. Тук можете да намерите верни приятели, а защо не и любовта? Един от най-известните йога учители Дилън Вернер среща любовта именно в залата.
5. Йога освобождава съзнанието и елиминира стреса! Факт. Прекомерният стрес, динамиката на сложното ни, изпълнено със задачи всекидневие, грижите и тревогите остават на заден план в момента, в който се излегнем в поза “шавасана” - трупна релаксираща поза. Едно е сигурно - няма как да разберем, че йога дава усещане за вътрешна удовлетвореност, щастие и пълноценно изживяване, ако не опитаме!
Предлагаме ви въвеждаща 10-минутна практика, която включва няколко основни пози, които се наричат асани. Независимо дали сега се събуждате от сън, или се готвите за лягане, е хубаво за няколко минути да останете насаме със себе си. Поставете постелката си на удобно място. Проветрете малко стаята и сложете удобни дрехи. Може да сте боси или с чорапи. Важното е да се чувствате комфортно. Опитайте да няма музика, телевизия, телефони. Позволете си лукса да се насладите на липсата на всякакви звуци.
1. Сукхасана - лесна поза

Техника на изпълнение:
Вдишваме и издишваме, но само през носа. Поставяме лявата ръка на пъпа на корема. Затваряме очи и насочваме своята мисъл и концентрация към пъпа. Проследяваме мисловно пътя на дъха от носа до тази област, получава се едно леко издуване на корема и обратно. Стараем се да забавим леко издишването. Започваме с 5 дълбоки, осъзнати дъха и постепенно преминаваме към 10. Връщаме се към спонтанния, естествен дъх. Освобождаваме лявата ръка и я връщаме на лявото коляно, отпусната с длан надолу.
2. Ставна загрявка в судхасана

3. Марждариасана – поза “котка”

Техника на изпълнение:
Вдишайте, поглед - насочен нагоре, и извийте гърба като дъга. Издишайте и бавно извийте гърба максимално нагоре. Опитайте да притиснете брадичката си към гърдите. Задръжте няколко секунди. Изпълняваме асаната за 2-3 минути, като вдишваме бавно, когато коремът слиза надолу, и издишвайте - когато гърбът се качва нагоре. През цялото време се стараем да останем с прави ръце.
4.Шавасана - поза "мъртвец"

Техника на изпълнение:
Легнете по гръб. Краката са отпуснати, отворени малко по-широко от хълбоците. Цялото тяло е напълно отпуснато. Дланите са насочени нагоре, пръстите на ръцете са отпуснати. Между тялото и ръцете има една педя разстояние. Очите са затворени. Носът сочи нагоре. Не въртим главата. Оставаме така. Свързани с дълбокото дишане. В състояние на вътрешна тишина и покой. Наслаждаваме се на този безценен миг и си благодарим, че сме отделили време за себе си.
Коментари