Приложението “Месинджър кидс” бе определено от експерти като подъл опит най-малките да бъдат вкарани в социалната мрежа

Фейсбук да не се ползва от деца. За това призоваха над 100 експерти по детско здраве, съобщи Би Би Си.

В отворено писмо до основателя на социалната мрежа Марк Зукърбърг те настояват той да изтегли ново приложение, предназначено за деца под 13-годишна възраст. Експертите определят “Месинджър кидс” като “безотговорен опит да се накарат децата да използват фейсбук”.

“Малките деца

не са готови да

имат профил в

социалната

мрежа”,

твърдят авторите на писмото. Сред тях има лекари, здравни адвокати, възпитатели и родители.

Отговорът от фейсбук дойде часове по-късно. Според говорител на компанията детското приложение е направено след продължителни консултации с експерти по онлайн безопасност, след като още при планирането му е имало призиви на родители за повече контрол на малките в мрежата.

“Месинджър кидс” е опростена версия на популярното приложение за чат на фейсбук, но се контролира от профила на родителите. Направено е така, че данните, генерирани от него, да не се използват за реклама. Приложението бе пуснато на потребителите в САЩ още през декември. От фейсбук са категорични, че

ще блокират

хлапетата, които

споделят

сексуално или

насилствено

съдържание

Ще има и подбран екип за модериране, който да отговаря за съдържанието. Приложението включва подбрани емотикони, стикери и специални гиф файлове за създаване на съобщения за семейството.

Ако деца искат да се добавят взаимно като контакти, това трябва да бъде одобрено от родителите и от двете страни.

“Месинджър кидс” вероятно ще бъде първата социална платформа, която се използва широко от деца на възраст между 4 и 11 г. Но все повече изследвания показват, че прекомерната употреба на дигитални устройства и социални медии е вредна за децата и тийнейджърите, което прави много вероятно това ново приложение да подкопае здравословното развитие на децата”, твърдят експертите.

В писмото се цитират редица проучвания, според които използването на

социалната

мрежа увеличава

депресията и

страха

Експертите твърдят също, че децата не са достатъчно големи, за да се ориентират в сложността на онлайн взаимоотношенията, които често водят до недоразумения и конфликти дори при по-зрели потребители.

Авторите на протестното писмо до Зукърбърк твърдят, че юношите, които прекарват един час на ден в чата в социални мрежи, имат по-малко удовлетворение от почти всеки аспект от живота си.

“Осмокласниците, които използват социални мрежи от 6 до 9 часа на седмица, са с 47% по-голяма вероятност да бъдат нещастни, отколкото техните връстници, които не го правят”, показва друго изследване. Има и проучване, че 12-годишни момичета, които ползват социалните мрежи, са по-склонни да се притесняват за своите тела и поради това да се подлагат на диети.

От фейсбук обаче обявиха, че откакто са пуснали “Месинджър кидс” през декември, са получили положителни отзиви от родители. 

Те твърдят, че приложението им помага да поддържат връзка с децата си.

“Получихме истории за родители, работещи нощни смени, които могат да четат приказки на децата си за лягане, докато са на работа, чрез приложението, а майките, които пътуват, имат ежедневни актуализации от децата си, докато са далеч”, аргументират се от компанията.

Според здравните експерти обаче вместо приложението във фейсбук децата можели да ползват телефон или скайп, за да са в контакт със семействата си.

Авторите на писмото използват като мотив и факта, че голяма част от децата лъжат за възрастта си, за да имат профил в социалната мрежа.

Законодателството на САЩ забранява на интернет компаниите да събират лични данни за деца под 13 години без съгласие на родителите и налагат ограничения върху рекламите, насочени към подрастващи. Затова фейсбук и други социални мрежи забраняват присъединяването на малки деца. С

новото

приложение

децата обаче

няма да имат

право на свой

акаунт

Вместо това те ще използват един вид разклонение на профила на един от родителите си. Хлапетата няма да бъдат прехвърляни автоматично в стандартната версия, след като навършат 18 години, но ще могат да направят това, ако имат желание.

73% от децата между 9 и 11 г. у нас с профил в социална мрежа

ЙОАНА РУСЕВА

“Исканието към фейсбук да спре “Месинджър кидс” е добронамерено, но предпоставката за това е грешна”. Това коментира пред “24 часа” Георги Апостолов, координатор на Националния център за безопасност в интернет.

Според Апостолов главната идея на детския месинджър е, че от създаването си е изцяло под контрола на родител. Според експерта това е предпоставка и за разговор между родител и дете на тема интернет и социални мрежи, което засилва превенцията.

“От години твърдим, че най-важният превантивен фактор е да има отворен канал за общуване между деца и родители. Всички случаи за реални посегателства на педофили над деца са достигали до нас, защото е имало разговор между детето и родителя преди това. Когато то има представа, може да усети, че нещо не е наред с новия му приятел, и да каже на родител. Той се обръща към нас, а ние към ГДБОП и така се предотвратява сексуална експлоатация”, обясни той.

“Не можем да забраним интернета на децата. Това, че ще премахнем детския фейсбук, не означава, че те нямат или не ползват скайп, вайбър, тиндър и други, които са популярни сред децата и са доста по-рискови”, казва и интернет специалистът Лари Маджид. Мнението му споделя и Общността за защита на децата при използване на интернет, в която участват международни експерти в тази област, обясни Апостолов.

Половината българчета до 7-годишна възраст вече са в интернет, а 73% от тези межзу 9 и 11 г. имат профил в социална мрежа, показва национално изследване на центъра за безопасност в интернет от края на 2016 г. Повечето са регистрирани именно във фейсбук.

Никакви филтри, защити, блокирания не могат да свършат работа, ако децата не са дигитално и медийно грамотни, подчерта Апостолов. Затова от центъра заедно с магистри и учители от Факултета по начална и предучилищна педагогика на СУ и представители на МОН разразработват нова методика за преподавателите от 1-и до 4-и клас. По нея те ще преподават същия учебен материал, но така, че да развиват у децата уменията на XXI век - критично мислене, социални умения, работа в екип, създаване на съдържание и текст.

“Съвременните образователни програми не са подходящи за виртуалните деца. Интетрнет е мястото, където те отиват, защото научават повече неща и им е по-забавно”, казва експертът.

Д-р Пламен Димитров, психолог: Децата под 13 г. не слагат граници в общуването, затова има риск

“За децата под 13-14 години е твърде рано да общуват през социални мрежи. Трябва да са по-големи, да изградят първо добри навици, да имат по-голям социален опит и да са по-готови за рисковете, които има в интернет”, казва психологът д-р Пламен Димитров.

Според него, за разлика от по-големите тийнейджъри и възрастни, които имат ясна представа за морал и граници в общуването, децата нямат този вид защитни механизми и това ги застрашава.

Въпреки че идеята на “Месинджър кидс” е да има по-голям контрол от родителите, според д-р Димитров това не е сигурно - телефонът е в ръцете на детето, а родителите невинаги са до него.

Наблюденията на специалистите сред по-големите, които ползват социални мрежи, показват, че това затруднява тяхната комуникация на живо, развиват склонност да изграждат фалшива самоличност, стремеж за изтъкване и създване на перфектен имидж, който води до разминаване с реалността.