Оптималната температура за най-добро охлаждане е 26-27 градуса по Целзий, показва опитът, подкрепен
научно
Когато дойде лятото и навън стане много горещо, мнозина използват приятния студен душ, за да се охладят. Но макар това да се усеща като облекчение, може изобщо да не помогне на тялото да изпита желаното освежаване.
Оптималната температура на човешкото тяло е около 37°C по Целзий. Тя гарантира, че системите на организма функционират правилно. При голямо вътрешно нагряване обаче центърът за регулиране на температурата във мозъка започва да изпраща сигнали до кръвоносните съдове и мускулите в или близо до кожата, нареждайки им да активират своите механизми за охлаждане, обяснява Адам Тейлър, професор по анатомия в университета в Ланкастър.
Ако тялото остане на висока температура твърде
дълго (около 39-40°C), това може да увреди органите
За да се гарантира, че температурата остава оптимална, то използва множество техники за охлаждане. Изпуска например топлина в околната среда чрез електромагнитно (топлинно) излъчване. Приблизително 60% от телесната топлина се губи така.
Изпотяването е друг механизъм, който тялото използва. Около 22% от телесната топлина се "изпарява" по този начин. Но когато температурата на въздуха надвиши телесната, изпотяването се превръща в доминиращ механизъм за намаляване на вътрешните градуси.
За да поддържат тези механизми, кръвоносните съдове променят диаметъра си. Тези, които са най-близо до кожата, се разширяват, за да пропуснат повече кръв и да се доближат до относително по-хладната повърхност на кожата. След това тялото работи за циркулация на кръвта, така че топлината от вътрешността да може да бъде преместена към периферията, за да се охлади.
Разбира се, когато времето навън стане прекалено горещо, тези механизми просто не са достатъчни, смятат учените. Въпреки че потапянето в студена вана или вземането на студен душ може да е приятно за кожата, то не прави необходимото за намаляване на основната температура на тялото. Може дори да е рисковано за някои хора.
В контекста на естествените процеси на охлаждане, скачането под студен душ всъщност прави точно обратното на това, което трябва да се случи, тъй като по-малко кръв тече към повърхността на кожата. Това задържа топлината във и около органите, вместо да се отърве от нея.
По принцип се случва следното – тялото изпада в заблуда, че не е нужно да се охлажда, а трябва да съхранява топлина. И внезапното излагане под студена струя може дори да предизвика опасни последици.
Използването на вода под 15°C води до реакция на студен шок
Кръвоносните съдове в кожата (тези, които са в контакт със студената вода) се свиват бързо. Това повишава кръвното налягане, тъй като сърцето работи срещу увеличено съпротивление. Тази реакция е особено опасна при хора със сърдечни заболявания като коронарна артериална болест. Реакцията на студен шок може също да доведе до неравномерен сърдечен ритъм и дори смърт при преминаване от много горещо към прекалено студено.
За щастие, подобни събития са сравнително редки – и вероятно няма да се случат, ако просто вземате студен душ или вана у дома. Но може би е добре да пропуснете къпане в студено море или езеро поради тази причина.
Горещите душове също са лоша идея в топъл ден. Въпреки че понякога се казва, че горещият душ помага на тялото да се охлади по-бързо, това, за съжаление, не е вярно.
Вода, по-топла от тялото, ще прехвърли енергия
под формата на топлина във вътрешността му
Оказва се, че в горещ ден хладка вана или душ са най-подходящият вариант, като данните сочат, че 26-27°C е най-ефективната температура. Това помага на кръвта да излезе на повърхността, за да се охлади, без да е достатъчно студена, за да накара тялото да мисли, че трябва да запази топлината си.
Друга причина да се пропусне студеният душ в горещ ден е, че той може да не помогне за добро измиване. Когато е горещо, се потим и тази пот се смесва със себум - друг кожен продукт и бактериите по кожата, което създава телесна миризма.
Доказано е, че студената вода е по-малко ефективна при премахването и разграждането на себум и други замърсявания в сравнение с по-топлата вода, което означава, че миризмата ще се запази.
Студената вода кара кожата да се стяга. Това може потенциално да задържи себум (секреция на мастните жлези) и замърсявания в порите. Така се стига до черни точки, бели точки и акне. Но топлата или хладка вода може да помогне за разтваряне и на замърсяванията в порите.
Изводът е, че хладен вместо студен душ в жегата е по-безопасен и по-ефективен избор. Това позволява на тялото да разсее топлината от вътрешността си без вреда.
Също така, ако чувствате нужда да се охладите, правете го постепенно, за да не шокирате автоматичната система за регулиране на температурата, казват специалистите.
Коментари