Често се казва, че щастието е да намираш радост в малките неща в живота – сега учените изглежда са намерили доказателството.

Само пет минути на ден, прекарани в „микродействия на радост", които подхранват положителните емоции, са достатъчни, за да прогоните стреса, да подобрите здравето си и да подобрите качеството на съня си, откриха психолози.

Слушането на смях, възхищаването на цвете по време на разходка в квартала или правенето на нещо хубаво за приятел могат значително да подобрят емоционалното благосъстояние и отношението към живота, според д-р Елиса Епел.

„Бяхме доста изненадани от размера на подобренията в емоционалното благосъстояние на хората", каза проф. Епел, експерт по стрес и стареене, която ръководи новото проучване.

Нейният екип от Университета на Калифорния в Сан Франциско проучил близо 18 000 души, главно от САЩ, Великобритания и Канада, в рамките на двугодишния уеб-базиран проект „Big Joy Project".

Това е първото проучване, което разглежда дали малки, лесни за изпълнение действия, които отнемат минимално време, могат да имат измерими и трайни ефекти върху хората. Участниците били помолени да извършват дейности, които им носят радост, в продължение на 5 до 10 минути в продължение на една седмица.

Проф. Епел заявява, че хилядите хора, които са участвали в проекта ѝ в продължение на една седмица, са постигнали същите положителни резултати като програми, които са изисквали месеци наред по няколко часа на ден, пише "Дейли мейл". 

Проучването, публикувано в Journal of Medical Internet Research, е поискало от участниците да извършат седем действия в рамките на седем дни. Действията включват споделяне на момент на празник с друг човек, извършване на нещо мило за друг човек, съставяне на списък с неща, за които сме благодарни, и гледане на вдъхновяващо видео за природата.

Участниците били анкетирани за емоционалното и физическото си здраве в началото и в края на едноседмичния проект, като предоставили оценка на емоционалното си благополучие, положителните емоции и „агенцията на щастието", както и на стреса и качеството на съня си.

Екипът установил подобрения във всички области, като ползите се увеличавали в зависимост от степента на участие в програмата, което означава, че тези, които са завършили всички седем дни, са отбелязали по-големи ползи от тези, които са успели да участват само в два или три.

Проф. Епел каза, че все още не е ясно защо тези микродействия изглеждат да имат толкова дълбок ефект върху настроението. Тя предполага, че може би тези малки действия прекъсват „циклите на негативни мисли" – като прекомерното притеснение или самокритиката – и пренасочват психичната енергия в по-позитивна посока.