След 2000 г. само за 17 г. броят и качеството на сперматозоидите намалели с впечатляващите до 42%
Всяка шеста двойка иска бебе, което се бави толкова дълго, че медицината го смята за репродуктивен проблем. Причините са десетки, определяни почти поравно като “женски” и “мъжки” фактори. За затрудненията по линия на майката са изписани томове, докато знанията за свързаните с бащинството пречки са по-оскъдни и често – противоречиви. В стремеж да се наваксат неяснотите в последните години много учени насочват интереса си към т.нар. мъжки фактор. Проучване на изследователския институт “Бригъм” към университета със същото име в САЩ добавя неочаквани нови данни.
Мъжката плодовитост зависи от непрекъснатото всекидневно производство на милиони сперматозоиди. Образуването им е сложен 2-3-месечен процес с отделни етапи и върху всеки от тях влияят изучени и - вероятно - много повече неподозирани условия. Дори времетраенето на пълен сперматогенен цикъл е относително понятие според някои учени. Проучванията установяват значителни индивидуални отклонения от средните стойности.
Изграждането на нов сперматозоид варира от 42 до 76 дни при мъже, участвали в несвързани един с друг анализи. Големите индивидуални разлики редактират с плюс или минус времетраенето на отделните стъпки в терапиите за зачеване, но не променят нуждата от поддържане на необходимия брой сперматозоиди с добро качество. В тази ниша, пълна с неизвестности и загадки, се разполагат данните от новото клинично проучване на екипа, който от години се занимава с влиянието на начина на живот върху репродуктивното здраве. В последното му изследване фокусът е върху професионалните фактори и дали те могат да пречат, или да допринесат за осъществяване на мечтата за бебе.
На терена на статистическата обработка на проучването учените изживяват изненада. Генералният извод е, че тези мъже, които са ангажирани с физически натоварваща работа, имат повече сперматозоиди. За да достигнат до хипотезата, че това означава и по-голяма плодовитост, изследователите са коригирали данните на участниците според тяхната възраст и раса и в зависимост от увреждащите ги фактори - дали са пушачи, или със затлъстяване. Така се оказва, че мъжете, които редовно вдигат тежки предмети по време на работа, имат по-висок брой сперматозоиди.
“Вече знаем, че упражненията са свързани с множество предимства за здравето при хората, включително за репродуктивното здраве, но малко проучвания разглеждат как професионалните фактори могат да допринесат за тези ползи – обяснява във въведението на публикацията в журнала за проблеми на възпроизводството специалистът по репродуктивна епидемиология Лидия Аларкон. - И физическата работа се оказва свързана със значително подобрение в репродуктивния потенциал на мъжете.”
И въпреки че големият брой сперматозоиди не е 100% синоним на плодовитост, например защото голяма част от тях имат дефекти, които ги правят негодни, фактите са респектиращи. На фона на растящите проблеми на човечеството с възпроизводството според предишни анализи на екипа между 2000 и 2017 г. броят и качеството на сперматозоидите на мъже с репродуктивни проблеми са намалели с впечатляващите до 42%.
Един от факторите се оказва липсата на физическа активност. Това беше установено още в края на миналия век в сравнение между спортуващи и мързелуващи. Сега се потвърждава в нова, по-ярка светлина. Мъжете, които съобщават, че често вдигат или местят тежки неща, имат 46% по-висока концентрация на сперматозоиди и 44% по-висок брой сперматозоиди в сравнение с тези с по-малко физическа работа. Подложените на повече физическа активност на работното място имат също по-високи стойности за мъжкия полов хормон тестостерон, както и на женския хормон естроген.
Естроген ли?!
Не, няма грешка. Както сме учили в гимназията, и при двата пола се срещат едновременно мъжки и женски хормони, но единият става водещ в съответствие с биологичния пол на човека. В конкретния случай в изследването учените предполагат, че излишъкът от тестостерон се превръща в естроген по естествения механизъм тялото да поддържа нормални нива и на двата хормона.
Други, по-добре изучени причини за мъжкото безплодие са свързани с често срещаните хронични сърдечносъдови и автоимунни заболявания, както и с инфекциите и стреса. Сред саботьорите са още алкохолът, дрогата, недоспиването, токсините, честото затопляне на тестисите – от тясно бельо и панталони или меки седалки, и други неблагоприятни за сперматогенезата фактори.
Репродуктивното здраве е важно само по себе си, но все повече доказателства сочат, че мъжкото безплодие може да даде представа за по-широк кръг здравни проблеми и вредни навици.
Има данни от различни минали проучвания, че обездвиженият начин на живот с повече от 4 часа на стола е свързан с по-малка подвижност на сперматозоидите.
А пиенето на 5 алкохолни напитки на седмица е достатъчно, за да се намали в някаква степен концентрацията на сперматозоидите, техният общ брой и съотношението със сперматозоидите с нормална морфология. Тютюнът също намалява броя на сперматозоидите, увеличава промените в тяхната ДНК и намалява подвижността им и нормалната морфология. Лошото качество и недостатъчната продължителност на съня също влошават спермата. Смята се също, че ниските нива на витамин D са свързани с намалена подвижност на сперматозоидите. По-високите нива на професионална експозиция на тежки метали и топлина също са свързани с пониженото им качество.
Коментари