Здравното министерство обръща по-малко внимание на периферията, каквато е и Силистра, и в много случаи като че ли абдикира от много от проблемите, казва д-р Стоян Киров

Коронавирусът и хепатитът имат връзка помежду си. Коронавирусът има доста разнообразни прояви не само по отношение на белия дроб, има доста случаи когато на тази инфекция реагира и черният дроб, така че тежко боледуващите пациенти от COVID-19, освен другите показатели, трябва да следят и показателите на черния дроб.

Това предупреждава д-р Стоян Киров, гастроентеоролог и ръководител на второ вътрешно отделение в силистренската болница.

„Хепатитът е заболяване, което най-често е на базата на вирусна инфекция. То се проявява в началото и в дълъг период с нетипични симптоми от рода на безсилие,отпадналост, лесна умора и, за съжаление, минава доста време докато се установи, че пациентът има положителни тестове. Хепатит А или болестта на мръсните ръце, протича малко по-бързо и не остава трайни последици, но хепатит Б и С са причина за хронично възпаление на черния дроб и ако не се открие навреме и не се лекува, крайните стадии водят до цироза и рак на черния дроб”, споделя д-р Киров

„За съжаление, няма национална програма, която да обхване големи групи от населението, има регионални или частични кампании за изследване на пациентите, на хората за наличие на хепатит, но те не са достатъчно продължителни и достатъчно ефективни” допълва д-р Стоян Киров. Според него най-честите заболявания, които в момента се лекуват, конкретно в отделението, което той ръководи, това са чернодробните заболявания, включително и хепатитите, за които стана дума, цероза и ракови заболявания

„Задачата ни тук, в Силистра, най-често е диагностика и насочване на пациента към онкологични болници в страната, където има доста по-комплексен подход към тези заболявания. Ако пациентът пожелае, може и в нашата болница да се извърши оперативно лечение при определени показатели”, споделя д-р Киров.

Рецептата му за добро здраве е умереност във всичко и тогава, когато има нужда от посещение при лекар, да не се притесняват пациентите, както и да се провеждат профилактични прегледи и изследвания.

По отношение на здравната политика д-р Киров е на мнение, че здравното министерство, за съжаление, обръща по-малко внимание на периферията, каквато е и Силистра, и в много случаи като че ли абдикира от много от проблемите.

„Повечето неща са прехвърлени към здравната каса, където пък нещата са до някъде комерсиализирани поради факта, че болниците са търговски дружества и не винаги министерството е в състояние да помогне в много от случаите”, каза д-р Стоян Киров.