На читателски въпрос отговаря доц. Жана Казанджиева
Въпреки че фотозащитният крем остава най-популярният и предпочитан метод за защита от вредните ултравиолетови (УВ) лъчи, търсенето на алтернативни методи става все по-голямо. Най-сигурният метод за предпазване в днешно време е комбинацията от фотозащитно облекло и използване на слънцезащитни продукти върху непокритите части на тялото.
Предпазване от слънцето чрез специални дрехи не се постига лесно. Трябва прецизен подбор на текстил и специална обработка, в резултат на което се получава т. нар. текстилен ултравиолетов защитен фактор.
Точно както слънцезащитният фактор SPF (Sun Protection Factor) за кремовете, УВ защитата на дрехите има свой индекс, наречен UPF ((Ultraviolet Protection Factor, ултравиолетов защитен фактор).
UPF стойността показва колко от слънчевата УВ радиация се абсорбира от тъканта.
Степен на UPF 15, 30 и 50+ съответства на облекло, което блокира съответно в 93,3%, 96,7% и 98% пропускането на ултравиолетовите лъчи.
За да получи своеобразния сертификат "Печат за препоръка от Фондацията за борба с рака на кожата", тъканта трябва да постигне рейтинг UPF минимум 30.
В САЩ, за да получи етикет "УВ защита", процесът на тестване на текстила трябва да включи и симулиране на 2-годишно износване на дрехата. Тези условия включват 40 изпирания, за да се имитира загубата на плътност на дрехите след пране, както и излагане на контролирана слънчева светлина и/или хлорирана вода в басейн. Освен това е необходимо да се отчетат химическите добавки, които може да са били прибавени към тестваните облекла.
Въпреки сериозните изисквания има многобройни объркващи фактори при определяне на ефективността на фотозащитното облекло. Най-важният от тези фактори е т.нар. ефект на дупката - дрехите са естествено порести, като съдържат дупчици, през които слънчевите лъчи се абсорбират в кожата със 100% интензивност. С други думи, въпреки фотозащитното облекло ултравиолетовите лъчи пак може да достигнат до кожата. По тази причина се въвежда и друг метод за оценка на фотозащитата на дрехите - т.нар. скала GPF.
За разлика от UPF индекса, скалата на GPF взема предвид и покритието на кожната повърхност. С диапазон от 0 до 6+ скалата GPF определя минимална, добра и отлична оценка за защитно облекло, оценено съответно с 0 до 3 (минимална защита), 3 до 6 (добра защита) и 6+ (отлична защита).
Как да изберем облеклото си през лятото, за да си осигурим защита от слънцето? Облеклото, което не е слънцезащитно, е способно да блокира ултравиолетовите лъчи с различна степен на успех в зависимост от специфичните багрила и тъкани. Тъмните дрехи са с по-ниска пропускливост на УВ лъчи в сравнение с пастелни, жълти или бели цветове Изненадващо обаче проучванията показват, че тъмните облекла с по-нисък интензитет на оцветяване нямат разлика във фотозащитата, сравнени със светло оцветените дрехи. Изводът: по-важно за УВ защитната способност на текстила е количеството боя, наситеността на обагрянето, а не цветът.
Текстилните материали имат различна способност да намаляват пропускливостта на слънчевите лъчи в зависимост от плътността на тъканта. В едно проучване ленът, един от най-порестите платове, демонстрира най-ниските стойности на UPF, следван плътно от трикотажните платове. От друга страна, полиестерните тъкани, включително смеси от полиестер и памук, са постигнали отлични стойности на UPF, значително над UPF 50.
Известни са и 2 фотозащитни добавки за пране, които придават допълнителна слънцезащита на дрехите. Това са Rit Sun Guard и оптичен избелващ агент (OBA). Rit Sun Guard, препоръчан от Фондацията за борба с рака на кожата, функционира, като прилепва към влакната на дрехите и поглъща ултравиолетовите лъчи чрез активната си съставка TINOSORB FD. Предполага се, че еднократно изпиране с Rit Sun Guard осигурява на дрехите UPF 30 за до 20 изпирания след това. OBA, друг често срещан УВ абсорбер, действа, като по същество избелва дрехите, така че UV лъчите се абсорбират и след това се излъчват отново. Понастоящем обаче липсват научни проучвания за начина, по който е определен UPF рейтингът на Rit Sun Guard и фотозащитната ефикасност на OBA, така че можем да останем скептични по отношение на химическите добавки за пране.
За да се постигнат високи стойности на UPF, фотозащитните облекла са специално проектирани с оглед на ефективния състав на текстила и моделите на боядисване. Текстилът с УВ защита обикновено е съставен изцяло от синтетични влакна като полиестер и нановлакна, които са изтъкани плътно заедно и позволяват много по-малко пряко излагане на кожата на слънце. Освен това в УВ защитните облекла обикновено се използват багрила с по-ярки цветове, тъй като според данни на Фондацията за борба с рака на кожата дрехите с по-ярки цветове отразяват по-добре УВ лъчите.
Поради факта, че УВ защитното облекло е отскоро на пазара, са проведени малко проучвания за изследване на неговата ефикасност. Затова нека се придържаме към добре познатите ни слънцезащитни продукти за предпазване на кожата.
Както и към класическите правила: избягване на престой на открито между 10 и 16 ч, особено около вода или пясък, които отразяват УВ лъчите; при възможност за избор останете на сянка; не излагайте на слънце бебета и малки деца; предпочитайте дрехи с дълги ръкави и крачоли. А слънцезащитни дрехи? Безспорно текстилната защита има бъдеще, но това бъдеще предстои да се докаже с научни факти.
Коментари