Първото лекарство за малария при новородени и кърмачета получи одобрение от швейцарските здравни регулатори. Осем африкански държави са готови да пуснат лекарството на пазара в кратки срокове. Това съобщи фармацевтичният гигант Novartis.
Маларията е основна причина за смъртност в Африка. Според Световната здравна организация (СЗО) през 2023 г. 95% от 597 000 смъртни случая от тази болест в световен мащаб са настъпили на този континент.
Според СЗО около 76% от тези смъртни случаи – над 432 000 – са деца под 5-годишна възраст, предаде АФП.
Версията за кърмачета на лекарството Coartem на Novartis, известно също като Riamet, е разработена в сътрудничество с Medicines for Malaria Venture (MMV), организация със седалище в Женева, специализирана в изследвания и разработване на лекарства срещу болестта.
„Досега не е имало одобрено лечение за малария за кърмачета с тегло под 4,5 килограма", заяви Novartis.
Одобрението от швейцарските здравни власти е за доза, предназначена за бебета с тегло от 2 до 5 килограма.
Осем от страните, най-силно засегнати от малария – Буркина Фасо, Кот д'Ивоар, Кения, Малави, Мозамбик, Нигерия, Танзания и Уганда – участваха в швейцарския процес на одобрение.
Сега се очаква тези страни да одобрят бързо лечението в рамките на програма за улесняване на достъпа до лекарства за страни с ниски и средни доходи.
Швейцарската фармацевтична компания каза, че ще въведе лечението „на основата на нестопанска цел", за да увеличи достъпа в местата, където тази пренасяна от комари болест е ендемична.
Според СЗО през 2023 г. около 263 милиона души по света са били заразени с малария.
Според експерти по обществено здраве финансирането за борба с болестта е застрашено след решенията на американския президент Доналд Тръмп да съкрати чуждестранната помощ.
Преди това американското правителство осигуряваше около 40% от годишното финансиране в световен мащаб за контрол и изследвания, свързани с маларията, пише БГНЕС.
Коментари