В тази книга известният лекар фитотерапефт Николай Даников представя уникалните лечебни качества на меда и другите продукти на пчеларството – забрус (разпечатката на питите), цветен прашец, прополис, пчелна отрова, маточно млечице, восък и др.
Ще научите как с тяхна помощ ще си засилите имунитета, ще очистите организма, ще подобрите кръвообращението и пр.
Откасът е посветен на восъка и на неговите качества като козметичен продукт. Освен, че ще научите защо е толкова полезен за кожата, ще можете да изпробвате и някои от рецептите, описани по-долу.

Восък и восъчен молец

Пчелният восък е незаменим строителен материал и него пчелите си изработват сами. Започвайки от 12-дневна възраст (преминала почти половината си живот в кошера), пчелата, още неизлетяла да събира прашец, вече произвежда маточно млечице, активно преработва нектар и прашец и започва да синтезира восък.
Изработеният от пчелите восък като строителен материал притежава уникални качества. Преди всичко той е пластичен, което е особено важно при изработването на сложните конструкции на пчелните килийки в питата. В същото време той е достатъчно здрав, за да издържа голямо натоварване. При температура 20°С восъкът е по-твърд, при повишаване до 35°С (температурата на кошера) е по-податлив. А ако добавим към това неговата устойчивост на окисляване и че не е ядлив за микро- и макроорганизмите (единствено само личинките на восъчния молец могат да смилат восъка), то може да се завиди на пчелите, изработващи този идеален строителен материал.
Досега са описани 300 различни вещества в пчелния восък. Много от тях присъстват в незначително количество или едва забележими следи, но е възможно именно на тях да се дължат и уникалните качества на восъка.
Високата инертност на пчелния восък към разваляне от микроорганизми или изяждане от макроорганизми се обяснява с липсата на съответни ферменти, осигуряващи разграждането на веществата във восъка.
Пчелния восък го делят на пчеларски, получен след претопяването на питите и восъчните изрезки, и екстракционен (производствен), получен от троптината. Качеството на восъка се оценява по цвета му, мириса, структурата, съдържанието на вода и механични примеси и др.
Като имаме представа за изискванията към натуралния восък, може лесно да установим фалшифициращите го примеси.
Говорейки за значението на восъка като продукт за човека, следва преди всичко да отбележим неговото използване в различни области. Широко известно е значението на восъчните покрития на художествените картини, дървените изделия (музикални инструменти, спортен инвентар и др.). От стари времена восъкът е бил много търсен продукт. Преди всичко той е служил за изработване на свещи, които се използвали както за осветление, така и за ритуали. С развитието на промишлеността значително се разраства и неговото използване. Започват да го ползват в живописта и скулптурата, при обработката на изделия от дърво и кожа, а по-късно и в радиотехническата, металургичната, текстилната промишленост, производството на бои и лакове, а така също в полиграфията, корабостроенето, галванопластиката.
Пчелният восък присъства в едно или друго количество в меда, прополиса и прашеца. На свой ред той също съдържа различни количества мед, зрънца от прашец, прополис.
Восъкът е един от продуктите, които имат огромно приложение в козметичната промишленост. В нея той се използва като основа за много активни козметични компоненти. При това се отчита високата му инертност към тях, което позволява дълго да запазват своята активност. От само себе си восъкът представлява естествен емулгатор и едновременно притежава високо сходство с кожната мазнина на човека. Като се има предвид, че той се размеква при телесна температура, препоръчително е козметичните кремове на восъчна основа да се съхраняват на стайна температура, а за активиране на консистенцията му да се използва температурата на самата кожа.
В медицинската практика се използват същите негови свойства, както и за нуждите на самата пчела. Освен при изготвянето на козметични кремове восъкът влиза като основен елемент и на много лекарствени средства във формата на мазила и мехлеми. Обикновено се използват два вида восък: бял (Cenaalba) и жълт (Ceraflava). Най-чист восък се получава при срязване на запечатващото покритието на питите (забрус).
Поради специфичните си качества, каквито са еластичност, мекота, способност да се разтваря в органични разтворители, масла, мазнини, да не се разтваря във вода и да не се мокри от нея, газо-водо-непроницаемост, способност да образува емулсии, блясък при полиране и др., пчелният восък има приложение в над 40 отрасъла на промишлеността, в това число в медицината, козметиката, парфюмерията, фармацевтиката и апитерапията. Восъкът е използван и като средство за лечение на язви, фурункули, синуси. Днес той се използва и за инхалации, в стоматологията.
Восъкът е добър бактерицид, съдържа антибиотични и консервиращи вещества; стимулира растежа на тъканите, укрепва венците, помага за отказ от тютюнопушене; ефективен е при лечение на кожни възпаления, изгаряния, рани; от него приготвят фармацевтични емулсии, кремове, свещи, мехлеми, пластири; без него не може да се приготви червило. Препаратите на восъчна основа успешно се използват за лечение на гноен плеврит, открити рани и др.
Народната медицина твърди, че хора, употребяващи пчелна пита с мед, рядко се простудяват; дъвченето на медни пити изработва имунитет към заболяванията на дихателния тракт, лекува хрема, възпаление на лигавицата на синусите. Дъвченето на медени пити (5 пъти дневно в течение на първите 2 дни, а след това 3 пъти дневно) може да лекува и сенна хрема. Восъчните апликации са полезни при облитериращ ендартерит, дъвченето им с мед при пародонтити, вътрешната им употреба при спастични колити.

Козметични средства с восък

Отдавна и широко е известно използването на восъка в козметиката. Като основа или част от нея той винаги е влизал в състава на голяма част от мазните кремове. В съвременни условия и поради това, че той е много скъп, го заменят с производни нефтопродукти (парафин или др.) и животински мазнини (ланолин и др.). В най-скъпите чужди кремове пчелният восък си остава в числото на предпочитаните съставки като основа.
Известният специалист по пчеларство Н. Иойриш препоръчва следните рецепти на маски и кремове с восък:
почистващ крем (восък 6 г, боракс – 0,5 г, масло от праскова – 27,5 мл, вода – 16 г );
подхранващ крем (восък – 3 г, спермацет – 6 г, масло от праскова – 24 мл, глицерин – 4 г);
крем за мазна кожа (восък – 5 г, нишадърен спирт – 5 мл, вода – 7,5 мл);
крем-маска (пчелен восък – 10 г, масло от праскови – 10, ланолин – 10, вазелин – 50 г, цинков сулфат – 0,5 г, бисмутов нитрат – 1, цинков окис – 8 г).

Лимонено-восъчна маска

Да се смесят 20 мл лимонов сок, 10 г пчелен восък, 10 г спермацет, 5 мл спирт и да се поставят на водна баня при температура 60 – 65°С. Когато восъкът се разтопи, сместа се разбърква. Маската се нанася на лицето с тампон памук на тънък слой. След 15 минути се измива с топла вода. Използва се за омекотяване и подхранване на кожата на лицето.

Маска от мед, восък и сок от бяла лилия

Смесват се 15 мл сок от бяла лилия, 70 г мед, 50 г пчелен восък. Сместа се слага на водна баня при температура 60 – 65°С, когато восъкът се разтопи, се разбърква. Маската се нанася с тампон памук на тънък слой върху лицето. След 15 – 20 минути се измива с топла вода. Използва се за омекотяване и подхранване на кожата на лицето.

Медено-восъчна подхранваща маска

Вземат се 50 г пчелен восък, 70 г мед и сок от 1 луковица на бяла лилия. Всичко се слага в глинен съд, разтопява се на слаб огън, след това се охлажда, като се разбърква. Използва се за подхранваща маска.

Мазна кожа
Крем с восък

В неголям глинен съд се слагат 5 г восък, 5 мл нишадърен спирт, 0,5 мл вода, загрява се на слаб огън до разтварянето на восъка. След това се охлажда, като се бърка, и се използва като крем.

Завяхваща кожа
Крем-маска от маргарин, пчелен восък и билки

Да се разтопят на пара 50 г маргарин и 10 г восък. Сместа се бърка постоянно, добавя се 1 суп. л. зехтин, 1 ч. л. маслен разтвор на витамин А и 10 г кашица от пресни листа от касис, офика, коприва, магданоз, хмел, венчелистчета от роза и жасмин, в равни количества. Полученият крем се нанася като маска върху кожата на лицето. Прави се през ден. Курсът е 10 маски. Трудно може да се намери по-ефикасно средство срещу бръчки и за подобряване състоянието на завяхващата кожа от тази крем-маска. Използвайте за нея богата на витамини ягодова и плодова кашица, мед, восък, масла и други натурални продукти.
Маска с прашец
В хаванче се слагат 1 ч. л. леко захаросан мед, 1/2 ч. л. цветен прашец, 1 ч. л. сметана и всичко старателно се стрива. Маската се нанася върху предварително измито лице за 15 – 20 минути. Измива се с топла вода. Тя добре подхранва кожата и изглажда бръчките. Използва се 1 – 2 пъти седмично.

Избелващи маски
Крем от венчелистчета на бяла лилия, мед, пчелен восък и сок от чесън

Вземат се в равни количества от изброените продукти, смесват се на пара, след което се прецеждат, изстиват и разбъркват. Използва се при пигментни петна и лунички (внимателно да се поставя под очите!).

Из „Чудодейната сила на меда”
Книгата може да поръчате тук!