Актьорът: Не вярвам, докато не си видя парите

Емблематичният актьор Георги Стайков ще заведе иск срещу държавата в Страсбург не за 2, а за 20 млн. лв., ако до 10 март не получи инвалидната си пенсия за януари и февруари.

“От НОИ ми се обадиха, че парите за пенсията ми са осигурени и ще бъдат преведени на 10 март. Не знам защо чак тогава, докато не ги видя, не вярвам. В България често се казва нещо, но не се изпълнява”, каза пред “24 часа” кинолегендата.

Миналия месец Стайков се закани, че ако до 7 март не му бъде изплатена инвалидната пенсия за януари, февруари и март, ще съди България в Страсбург за 2 млн. лв. От 4 г. обичаният актьор се бори с множествена склероза и живее почти отшелнически в апартамента си до бургаския театър.

Стайков, както и хиляди инвалиди останаха без пенсии, след като в края на януари т.г. бяха приети промени в закона.

“След публикацията във вестник “24 часа” ми се обадиха приятели от Швеция, където съм живял доста години. Питаха ме защо 2 млн. лв., като за такова нещо мога да осъдя държавата поне за 20 млн. лв.”, казва Стайков. Той се ядосва не толкова, че се бавят парите, а че хиляди хора със сериозни заболявания, които минават тромави процедури в ТЕЛК, са оставени без инвалидните си пенсии. А те и бездруго не са големи.

“Тук изобщо не става дума за милиони, а за сума от 604 лв.

- под минималната работна заплата. Но явно управниците ни не си дават сметка, че утре и на тях може да се случи това, което се случи на мен. До 55-годишна възраст имах страхотна кариера у нас и в чужбина, но дойде заболяването и приоритетите ми се пренаредиха”, казва актьорът, изиграл една от главните роли в култовия филм “Вчера”.

Георги Стайков е благодарен на приятели и колеги, които му помагат, както и на бургаския кмет Димитър Николов, който съдействал за актьора да се грижат хора от Социалния патронаж.

НОИ вече изплати пенсиите за инвалидност и добавките на около 1000 души. Това плащане бе извършено по списъци на Министерството на здравеопазването, които бяха подадени през февруари. В тях попадат хората, които са подали заявления за преосвидетелстване не по-късно от 3 месеца преди изтичане на срока на експертните им решения, но в тримесечен срок от датата на заявлението ТЕЛК не се е произнесъл по тях.

И занапред списъците ще постъпват периодично

от здравното министерство и след технологичната им обработка поетапно ще се извършват извънредни плащания, обясняват от НОИ. Това обаче може да се случи при три важни условия - да са подали заявление-декларация за преосвидетелстване най-малко 3 месеца преди изтичане на срока на експертното решение, да имат насрочена дата за преосвидетелстване и да не са се явили на ТЕЛК/НЕЛК поради забавяне в медицинската експертиза.

Заварените случаи, където е започнато производство, също ще бъдат по новия ред, но без да се вземат предвид сроковете. Това се отнася за започнатите до 4 месеца след влизането на закона в сила - 29 януари.

Регионалните здравни инспекции ще уведомяват служебно хората за необходимостта от редовно преосвидетелстване не по-късно от 4 месеца преди изтичане на срока на решението. ТЕЛК ще има 3 месеца да издаде новото решение и ако надхвърли този срок, това ще се счита за забавяне и валидността на старото решение ще се удължава до издаването на ново. Така хората ще могат да ползват права без прекъсване, когато нямат вина за забавяне в преосвидетелстването.