Снимки на фетуси в утробата показват, че те се усмихват, когато майките им ядат моркови, но се мръщят, когато ядат къдравото зеле кейл, показва изследване на учени от университета на Дърам, цитирано от Ю Ес Ей тудей.

"Резултатите от това изследване имат важно значение за разбирането на най-ранните доказателства за способността на плода да усеща и различава различни вкусове", пишат изследователите в сп. Psychological Science (Сайкълоджикъл сайънс), предаде БТА.

Учените са работили с 99 бременни жени в Англия, като са давали на майките капсули, съдържащи прахообразни версии на двете храни.

Някои предишни изследвания показват, че бебетата започват да се "усмихват социално" около два месеца след раждането. Според британските учени трудът им може да задълбочи "нашето разбиране за развитието на човешката орална и назална хеморецепция, включително естеството и времето на поведенческите реакции към пренаталното излагане на аромати", а не за способността на бебето да сигнализира за положителни емоции.

В изследването, публикувано в списание "Psychological Science" (Сайкълоджикъл сайънс) , са включени 99 британки на възраст между 18 и 40 години.

Тридесет и пет от тях са получили еквивалента на средно голям морков, а 34 жени са консумирали еквивалента на 100 грама нарязан кейл. Останалите майки не са яли нито една от двете храни.

Двадесет минути по-късно, твърдят изследователите, 4D ултразвуковите изследвания показват, че повечето от бебетата, изложени на зеле, изглеждат сякаш правят гримаса, докато изложените на морков се усмихват. В контролната група не е имало такива реакции.