Предстои създаване на електронна платформа и регулиране на цените на медицинските изделия, както се направи за лекарствата, каза пред журналисти заместник-министърът на здравеопазването Лидия Нейчева, предаде БТА.

Нейчева участва във форум "Корупционни рискове при доставката и употребата на медицински изделия". По думите на Нейчева чрез платформата ще се прави централизирана процедура, която се прави и за лекарствата, и цените им ще се договарят на национално ниво.

Предстои да се направи и регистър на медицинските изделия. Трябва да се промени законовата рамка, регулацията, вноса на медицинските изделия, каза още тя. Цените на медицинските изделия са оповестени във всяка болница, според Нейчева, и се знаят. Тя подчерта, че няма регулация и рефериране на цените на медицинските изделия, както е в цяла Европа. Цените им се регулират пазарно, обясни Нейчева, но добави, че в другите европейски държави цените се договарят на централно ниво.

Електронната платформа за медицински изделия ще бъде задължителна за болниците, на които Министерството на здравеопазването е принципал, както е и процедурата с лекарствата, търгувани чрез електронна платформа. Нейчева поясни, че платформата за лекарства ще бъде задължителна за държавните болници и за всички, които искат да работят в областта на онкологията. Платформата за лекарствата се очаква да започне да работи скоро, допълни Нейчева.

Най-големите допълнителни здравни разходи, които пациентите се налага да правят, са доплащане или пълно плащане на медицински изделия и лекарства, каза по време на форума Биляна Иванова от Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност. Тя цитира данни на Евростат от 2014 год., според които България е на водеща позиция в ЕС по средства за здравеопазване, заделени за плащане на търговци и доставчици на медицински стоки.