Европейската комисия днес съобщи, че ще подкрепи 23 нови изследователски проекта със 128 милиона евро в отговор на продължаващата пандемия от COVID-19. Финансирането е част от определените 1,4 милиарда евро за финансиране на научните изследвания, свързани с новото заболяване.

В 23-те проекта от списъка участват 347 научноизследователски екипа от 40 държави, включително 34 участници от 16 държави извън ЕС.

Финансирането ще даде възможност на изследователите да намерят решение за справяне с пандемията и последиците с укрепване на възможностите за производство и прилагане на леснодостъпни решения, разработване на здравни технологии и цифрови средства, подобряване на разбирането за поведенческите и социално-икономическите въздействия на пандемията и използването на данни за големи групи от пациенти в цяла Европа.

Извънредното финансиране ще даде възможност на изследователите бързо да разработят решения заедно с пациентите, здравните работници, болниците, местните общности и предприятията, предназначени за тях, заявява еврокомисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел, цитирана в съобщението. Еврокомисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел СНИМКА: Архив

Еврокомисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел СНИМКА: Архив

Окуражаващо е, че научноизследователската общност се мобилизира толкова бързо и енергично, допълва тя.

Комисията договаря споразумения за отпускане на безвъзмездни средства с избраните получатели. Новите проекти обхващат преориентиране за бързо производство на жизненоважни медицински средства и оборудване, необходими за проверка, лечение и предпазване. Подкрепят се също разработване на медицински технологии и цифрови средства за подобряване на откриването, наблюдението и грижите за болните, както и нови възможности за защита на здравните работници.

Много от включените в списъка проекти имат международно измерение извън ЕС и асоциираните държави, като в тях участват 34 организации от 16 държави извън ЕС, включително държави от програмата "Хоризонт 2020" (Босна и Херцеговина, Израел, Норвегия, Сърбия, Швейцария и Турция), и чужди държави (Аржентина, Австралия, Бразилия, Колумбия, Конго, Габон, Индия, Корея, Южна Африка и САЩ), отбелязва комисията.