Всичко ще става на едно място, което няма аналог в България

Бургас се превръща в най-модерно оборудвания център за диагностика на онкозаболявания в България след като вече се окомплектова със суперапаратура. След последните придобивки е дългоочакваният ПЕТ скенер, който пристигна в общинския Комплексен онкологичен скенер и в момента се монтира от екип немски инженери, съобщи кметът на Бургас Димитър Николов. Той и екипът лекари и физици от новото супермодерно медицинско звено планираха следващите етапи за ускоряване на подготовката му за работа с пациенти, която да стартира в края на август.

ПЕТ скенерът ще се използва за прецизно диагностициране на онкологични заболявания, дори в най-ранна фаза, а резултатите от изследванията с него ще излизат в рамките на седмица. С него, както и с пристигналите миналата седмица апарати за хибридна образна диагностика и брахитерапия, ще се осъществява пълна диагностика и своевременно планиране на най-подходящата терапия основно на онкологични заболявания. Това ще става на едно място, в една сграда, което няма аналог в България.

С новата сграда, която отговаря на специални изисквания по отношение на защитата от радиоактивност и закупената от общината медицинска апаратура, Бургас става най-съвременно оборудваният център за диагностика и лечение на онкологични заболявания в България. Това ще позволи много по-бързо да се откриват туморите, както и да се проследява ефектът от лечението. Отделно ще ограничи здравния туризъм на бургазлии до други градове в страната да си правят изследвания, което е свързано с разходи и нерви.

"С тази съвременна медицинска апаратура бургазлии ще получават най-добрите в момента условия за диагностика и лечение на едно място и то в родния си град. Това означава, че няма да им се налага да пътуват до далечни болници", каза кметът Николов.

Бургас е единствената община, която от няколко години прави огромни инвестиции в медицинска апаратура, сгради и кадри в областта на онкологията, допълни той.

Капацитетът на ПЕТ скенера е да обслужва 25 пациента на ден. Той ще се използва не само за поставянето на първоначална диагноза, но и ще позволи проследяване на терапията на пациентите.

Доставената в бургаския онкодиспансер медицинска апаратура е последно поколение в световен мащаб. Тя е роботизирана и автоматизирана, щадяща здравите тъкани. С нея ще се затвори цикълът за диагностика и лечение.

Друга нова придобивка на Комплексния онкологичен център в Бургас, който пристигна миналата седмица, е позитронен емисионен томограф PET/CT, монтиран на първия етаж в новата сграда. Апаратът използва радио нуклеиден фармацевтик - глюкоза и може да определи къде в човешкото тяло има туморни образования или метастази, най-вече в меките тъкани. Освен това, че има пряко отношение към диагностиката и лечението на заболяванията, т.е. колко се е разпространил процесът и какво лечение да се направи, този апарат може да се използва и за лечение на едно заболяване, което изисква бърза диагноза и бързо лечение - белодробната тромбоемболия.

На втория етаж е другата част от апаратурата, която пристигна. Това е SPECT/CT, който с помощта на радиоактивни източници показва разсейките или туморите в костите. Апаратът е от най-ново поколение и разполага с два детектора за локализиране на всички видове ракови заболявания. Наличието на два детектора скъсява чувствително времето за извършване на диагностиката, което е от голямо значение за нейната прецизност и ускоряване на лечението. Апаратът може да извършва диагностика и на инфаркти.