Олимпийският огън за отложената лятна олимпиада в Токио бе свален от публичен показ в Япония и не е ясно кога, къде и при какви условия ще се появи отново, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.

Огънят пристигна в Япония от Гърция на 26 март, но след отлагането на олимпийските игри за догодина той бе изложен в североизточната провинция Фукушима, където трябваше да остане до края на април. Но след като премиерът Шиндзо Абе обяви вчера извънредно положение с цел борба срещу епидемията, огънят бе скрит, за да не се събират много хора около него, казаха организаторите.

Очаква се те да не го държат дълго, а горящият факел да бъде използван от Международния олимпийски комитет (МОК) за рекламни цели и като символ на борбата срещу пандемията, допълва БТА.

"Идеята е факелът да бъде оставен да гори и да се показва на света", каза Майкъл Пейн, бивш маркетингов директор на МОК. Очаква се огънят да се появи отново догодина в Япония за щафетата, която ще обикаля страната с него преди олимпиадата.

Пейн, който вече не работи за МОК, обаче намекна, че той може да се използва и за по-различни цели. "Горящият олимпийски огън ще бъде мощен източник на вдъхновение за света в тежи трудни времена", каза той.

Рекорден ръст нови случаи на заразяване с коронавируса бе регистриран днес в Япония - най-малко 400 през последното денонощие. Така общият брой на заразените в страната достигна 4768, съобщи обществената телевизия Ен Ейч Кей, цитирана от Ройтерс.

Ако към сметката се прибавят и заразените над 1000 души на борда на круизния кораб "Даймънд принсес", който дълго време бе закотвен в японското пристанище Йокохама, след като на борда му избухна епидемия от коронавируса, броят на инфектираните в Япония превишава 5800.

Най-сериозно остава положението в Токио, където за денонощието са регистрирани 144 нови случая - също рекорден дневен прираст. Така в столицата вече има 1339 заразени.

Починалите до момента в Япония са 109, след през последното денонощие са били регистрирани два смъртни случая, съобщи агенция Киодо, цитирана от ТАСС.

Броят на заразените в Япония все още е много по-малък, отколкото в редица държави в Западна Европа и САЩ, но стабилният им ръст в някои райони накара премиера Абе да обяви извънредно положение в Токио, Осака и други силно засегнати префектури.